شنگ پلو یکی از پلو های خوش عطر است که از سبزیز کوهی شنگ در آن استفاده می شود. از نظر طب سنتی این سبزی سرد و خشک است و در فاصله اردیبهشت تا تیر ماه ظاهر می‌شود که در آذربایجان به آن یملیک نیز می‌گویند. این گیاه طعم ترش و ،عطر خوبی دارد کوکوی شنگ، آش شنگ، کته شنگ از ترکیبات پخته شده ی این سبزی می باشد. کرمانشاهی ها و آذربایجانی ها آن را با استفاده از کمی نمک به صورت خام میل می کند. در آسیای شرقی وارتفاعات اروپای مرکزی و شمالی از این گیاه سالاد معروفی تهیه می شود و آن را مانند کاهو و کاسنی با سرکه و بدون آن می‌خورند.فارسی این گیاه شنگ است، در شیراز و اصفهان به شنگ آلاله و در خراسان ریش بز خالدار خطاب می ‌کنند. در فاصله اردیبهشت تا تیرماه ظاهر می‌ شود. شنگ پلو را معمولا با گوشت قرمز یا سفید میل می کنند. امروز در آشمزی طرز تهیه شنگ پلو را به شما آموزش خواهیم داد همرا ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شنگ پلو

شنگنیم کیلو
پیاز1 عدد
پودر زعفراننوک ق چای خوری
زردچوبه1 ق چای خوری
نمکبه مقدار لازم
گوشت گوسفندیبه مقدار لازم

طرز تهیه شنگ پلو

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

برنج پیمانه زده و در سینی ریخته و پاک کنید سپس برنج را چند بار با آب بشویید و به اندازه دو برابر برنج که پیمانه زده بودید آب اضافه کنید در آخر کمی نمک در آن ریخته و بزارید چند ساعت خیس بخورد. شنگ ها را پاک کرده و بشورید سپس با خرد کنید. پیاز را پوست کنده و خلالی خرد کنید.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

یک تابه را روی شعله قرار داده و کمی روغن در آن بریزید و بزارید وقتی روغن داغ شد پیاز ها را در تابه ریخته و تا زمانی که پیاز ها تغییر رنگ دهند تفت دهید. زردچوبه و ادویه های دیگر را نیز اضافه کرده و هم بزنید تا ترکیب شوند. گوشت را نیز اضافه کرده و تا زمانی که تغییر رنگ دهد تفت دهید. یک لیوان آب جوشیده را نیز اضافه کرده و درب قابلمه را گذاشته تا بجوشد. وقتی گوشت پخت زیر گاز را خاموش کنید.

مرحله سوم: تهیه برنج

برنجی که گذاشته بودید خیس بخورد را با آب داخل آن در قابلمه ریخته و بزارید جوش بیاید وقتی جوش آمد شنگ های خرد شده را اضافه کرده و وقتی آب برنج خشک شد روغن را به آن اضافه کزده و درب قابلمه را بسته تا حدود نیم ساعت دم بکشد. بعد از این مدت زیر شعله را خاموش کرده و شنگ پلو را با گوشت میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شنگ پلو

  1. شنگ پلو را می توانید به جای گوشت با مرغ یا گوشت قلقلی نیز سرو کنید.
  2. اگر از بوی گوشت خوشتان نمی آید می توانید از مقداری برگ بو و چوب دارچین نیز استفاده کنید.
  3. در این دستور پخت ما برنج را به صورت کته تهیه کردیم اما شما می توانید برنج آبکشی شده تهیه کنید.
  4. زعفران قابل حذف بوده ولی استفاده از آن هم عطر و هم رنگ بهتری به غذا می دهد.
3.3/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: