پولکی کنجدی یکی از موادی است که اغلب افراد با چای آن را میل می کنند و بافت چیپسی و خوشمزه ای دارد. پولکی اصالتا متعلق به شهر اصفهان است که افراد زیادی از پولکی به عنوان سوغاتی نیز آن را خریداری می کنند. امروز در آشمزی طرز تهیه پولکی کنجدی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه پولکی کنجدی

شکر1 و 1/3 پیمانه یا 250 گرم
سرکه سفید7 الی 8 ق غذا خوری
زعفران دم کردهبه میزان لازم
کنجد2 الی 3 ق غذا خوری
آب1/2 پیمانه

طرز تهیه پولکی کنجدی

مرحله اول: دم کردن زعفران و ترکیب کردن مواد

ابتدا شکر را در یک کاسه بریزید و به آن آب و سرکه را اضافه کنید. زعفران را سابیده و مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و آن را روی بخار کتری در حال جوش قرار دهید تا زعفرن به خوبی دم بکشد سپس صبر کنید تا زعفران کمی خنک شود و آن را به مواد داخل کاسه بیفزایید و مخلوط کنید.

مرحله دوم: قوام آمدن مواد پولکی

مواد داخل کاسه را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر به خوبی حل شود. به مدت 15 الی 20 دقیقه اجازه دهید این شربت بجوشد تا به خوبی قوام بیاید و حالت کاراملی بگیرد. برای هم زدن بهتر است قابلمه را دورانی حرکت دهید و از قاشق استفاده نکنید.

مرحله سوم: اضافه کردن کنجد و ریختن مواد روی فویل

در این مرحله کنجد را به مواد اضافه کرده و مواد داخل قابلمه را با قاشق مربا خوری روی فویل بریزید و کمی صبر کنید تا پولکی ها سفت شود سپس آن را از قویل جدا کرده و به شکل دلخواه برش بزنید.

فوت و فن های طرز تهیه پولکی کنجدی

  1. برای تزیین روی پولکی ها می توانید از مقداری پودر پسته و گل محمدی استفاده کنید.
  2. برای اینکه پولکی ها حالت رطوبت نداشته باشند و بهم نچسبند شربت باید کاملا به قوام برسد.
  3. پولکی ها خیلی سریع سرد می شوند در ریختن پولکی ها روی فویل سرعت عمل داشته باشید.
  4. برای اینکه متوجه شوید مواد قوام آمده یا خیر مقداری از مواد را داخل یک لیوان آب سرد بریزید و اگر زیر دندان حال شکننده داشت یعنی به قوام رسیده و حالت چسبناک داشت یعنی نیاز به جوشیدن بیشتر دارد.
  5. با استفاده از این روش شما می توانید پولکی لیمو عمانی و ساده نیز تهیه کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: