در آشمزی همراه شما عزیزان هستیم با یک صبحانه بسیار قوی … سر شیر خانگی از شیر پر چرب محلی تهیه میشود. برای تهیه شیر پرچرب سعی کنید که ان را از لبنیات های محلی تهیه کنید به دلیل اینکه شیر های کارخانه ای چربی شیر را گرفته اند و شما نمیتوانید از آنها سر شیر بگیرید. همراه ما باشید تا به شما عزیزان نکاتی که باید در طرز تهیه سر شیر خانگی رعایت کنید را بگوئیم.

مواد لازم برای تهیه سر شیر خانگی

شیر پر چرب محلی۱ کیلو

طرز تهیه سر شیر خانگی و محلی

مرحله اول: جوشاندن شیر

شیر را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید. زمان بدهید تا شیر به جوش آید. دقت کنید که شیر با به جوش آمدن سریع سر میرود؛ بنابراین برای اینکه این اتفاق نیفتد یک ملاقه در شیر قرار دهید.

مرحله دوم: ۳۰ دقیقه جوشاندن

شیر را بعد از به جوش آمدن اولیه هم بزنید تا سر نرود و به شیر زمان دهید تا ۲۰ دقیقه بجوشد و سپس زیر شعله را خاموش کرده و زمان دهید تا شیر از حرارت بیفتد. سپس قابلمه را بدون اینکه تکان بخورد و یا شیر را هم بزنید در یخچال بگذارید تا چربی و سر شیر شیر روی قابلمه جمع شود. به مدت زمان ۱ شب قابلمه را در یخچال بگذارید.

مرحله سوم: شب دوم

بعد از اینکه سر شیر را از روی شیر جمع کردید در ظرف مورد نظر بگذارید. سپس قابلمه شیر را دوباره روی حرارت قرار دهید و مرحله ی قبل را تکرار کنید؛ تا یک لای دیگر از شیر سر شیر بگیرید.

طرز تهیه سر شیر خانگی

مرحله چهارم: پایان کار

بستگی به چربی شیر شما دارد که بتوانید چند مرتبه شیر را بجوشانید و سر شیر بگیرید. در انتهای کار وقتی سر شیر آماده شد؛ می توانید آن را به همراه عسل و یا شیره به عنوان صبحانه نوش جان فرمائید.

نکات کمک کننده در تهیه سر شیر خانگی

  1. شیر بعد از به جوش آمدن سر می رود بنابراین یک ملاقه در شیر بگذارید.
  2. برای تهیه ی سر شیر باید از شیر پر چرب استفاده کنید.
  3. شیر را بعد از جوشاندن زمان دهید تا سرد شود و سپس در یخچال بگذارید.
  4. بسته به میزان چربی شیر می توانید از شیر سر شیر تهیه کنید.
4.4/5 - (14 امتیاز)

دسته بندی شده در: