مرغ نمکی یکی از بهترین روش های پخت مرغ است که به راحتی می توانید یک مرغ خوشمزه تهیه کنید. این روش تهیه به قدری خوب هست که مرغ بعد از پخت بسیار مغز می شود و استخوان های آن به راحتی از مرغ جدا می شود.می توانید با این روش مرغ شکم پر نیز تهیه کنید. اگر به فر دسترسی ندارید این روش بهترین روش برای پخت مرغ است. امروز در آشمزی طرز تهیه مرغ نمکی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه مرغ نمکی

مرغ کامل1 عدد
نمک1/3 ارتفاع قابلمه
سیب زمینیدلخواه
فلفل دلمه1/2 عدد
سیرچند حبه
گشنیز تازهمقداری
زعفران دم شدهبه مقدار لازم
نمک و فلفل سیاهمقداری

طرز تهیه مرغ نمکی

مرحله اول: آماده کردن مرغ

یک عددمرغ کامل را بدون گرفتن پوست آن پاک کنید و آشغال های درون شکم آن را خارج کنید و با آب بشورید. مرغ را دی یک سینی قرار دهید و با قاشق زعفران دم کرده را روی آن بریزید سپس نمک و فلفل را نیز روی آن بپاشید. به مدت 10 ساعت مرغ را در یخچال قرار دهید تا به طور کامل مزه دار شود.

مرحله دوم: گرفتن بوی مرغ

در این مرحله گشنیز را خرد کنید و در شکم مرغ بریزید سپس سیر را نیز خرد کنید و اضافه کنید. فلفل دلمه ای را بشورید و برش دهید سپس به مرغ اضافه کنید. این مواد باعث می شوذد بوی مرغ گرفته شود. البته می توانید اگر این مواد در دسترس نبود به جای تمام این مواد با یک پیاز نیز این کار را انجام دهید. در ادامه با نخ شکم مرغ را بدوزید و پای آن را به هم گره کنید.

مرحله سوم: قراردادن مرغ در قابلمه

اگر می خواهید می توانید با مواد دلخواه خود شکم مرغ را پر کنید. در این مرحله با یک دستمال به خوبی مرغ را خشک کنید چون باید مرغ در این مرحله برای پخت کاملا خشک باشد. در یک قابلمه نمک بریزید و مرغ را در آن قرار دهید همچنین می توانید دو عدد سیب زمینی پوست نشده و شسته شده را اضافه کنید. دمکنی را روی درب قابلمه قرار دهید.

مرحله چهارم: پختن مرغ

قابلمه را روی گاز قرار دهید و شعله را روشن کنید. درب قابلمه را ببندید و بزارید به مدت یک ساعت بپزد. دوباره با فرچه آشپزی برای سه بار روی مرغ زعفران دم کرده بمالید. بعد از دو ساعت مرغ شما آماده است و می توانید با برنج یا نان میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه مرغ نمکی

  1. لایه های زیرین نمک ریخته شده در قابلمه تمیز است و می توانید برای دفعات بعدی پخت از آن استفاده کنید.
  2. برای پخت مرغ حتما از دمکنی استفاده کنید و حواستان باشد که مرغ به دیواره ظرف نچسبد.
3.7/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: