نان رولی یکی از دسته نان های پفکی و بسیار لطیف می باشند که بسیار مناسب برای صبحانه به همراه مربا و یا یک عصرانه دلچب هستند. انواع مختلفی از نان رولی طبخ می شود از جمله نان رولی شکلاتی، کشمشی، دارچینی و به شکل ساده که می توان بنا به ذائقه تان با مواد مختلفی نوش جان کنید. امروز قصد داریم تا طرز تهیه نان رولی را آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه پخت نان رولی:

آرد نانوایی3 پیمانه
شیر1 پیمانه
تخم مرغ1 عدد
شکر10 قاشق غذا خوری
روغن مایع6 قاشق غذا خوری
خمیر مایع3 قاشق غذا خوری
بهبود دهنده1/2 قاشق چای خوری
دارچین2 ق غذا خوری
نمک1 قاشق چای خوری
زرده تخم مرغ1 عدد
کره1 قاشق مربا خوری
زعفران دم شدهبه مقدار لازم

طرز تهیه نان رولی (مارپیچی) :

مرحله اول آماده سازی خمیر مایع:

ابتدا داخل یک کاسه مناسب 1 پیمانه شیر ولرم ریخته خمیر مایه و 1 قاشق شکر را به آن بیفزایید و مخلوط کنید حالا به مدت 15 دقیقه زمان دهید تا خمیر مایه به عمل آید و پف کند.

مرحله دوم آماده سازی خمیر:

تخم مرغ ها را داخل کاسه بزرگتری ریخته و به همراه 9 قاشق غذا خوری شکر مخلوط کنید تا یکدست شود سپس خمیر مایه به عمل آمده را به آنها بیفزایید و کاملا مواد را مخلوط کنید.

مرحله سوم افزودن آرد:

در این مرحله آرد، نمک و بهبود دهنده را مخلوط کرده و به تدریج به مواد بیفزایید تا خمیری لطیف بدست آید همین که به دست نچسبد کافی است بیشتر آرد نیفزایید تا از کیفیت نان کم نشود.

مرحله چهارم ورز دادن و استراحت خمیر:

خمیر را از داخل کاسه خارج کرده و روی میز کار قرار دهید و به مدت 10 دقیقه خمیر را ورز دهید بعد از این مدت خمیر را داخل کاسه بگذارید روی آن را بپوشانید و در دمای محیط 45 دقیقه زمان دهید تا استراحت کند.

مرحله پنجم شکل دادن به خمیر:

میز کار را آرد پاشی کنید و خمیر را روی میز قرار دهید حالا به کمک وردنه خمیر را به شکل مستطیل روی میز باز کنید و به نوارهای 1 تا 2 سانتی متری برش دهید. در ادامه کمی شکر را با دارچین اضافه کنید و روی هر رول بریزید.

مرحله ششم رو مال زدن:

حالا رول های آماده شده را داخل سینی پخت که داخل آن کاغذ روغنی انداخته ایم با فاصله می چینیم. سپس زرده تخم مرغ، زعفران و کره ذوب شده را مخلوط می کنیم و با یک قلمو روی رول ها می زنیم .

مرحله هفتم پخت نان رولی:

نان ها را داخل فر گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراید به مدت 15 تا 20 دقیقه می پزیم 5 دقیقه آخر گریل را روشن می کنیم تا روی نان ها طلایی شود.

مرحله هشتم سرو نان رولی:

بعد از اینکه نان ها کاملا خنک شدند می توانید با الک روی آنها پودر قند الک کرده داخل ظرف زیبایی چیده و نوش جان کنید.

نکات کلیدی نان رولی شیرین:

  1. آرد و بهبود دهنده را 3 مرتبه الک کنید.
  2. بهتر است کاسه ای آب هم داخل فر بگذارید تا نان پخت بهتری داشته باشد.
  3. خمیر را در ظرف یا نایلون در بسته نگه داری کنید تا خشک و بیات نشود.
  4. می توانید برای رومال فقط از کره هم استفاده کنید که کمی نان چرب تری خواهید داشت.
4.7/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: