نان پاکتی همان طور که از اسم آن مشخص است مانند پاکت نامه یک فضای خالی دارد که شما می توانید آن را با پنیر و گوجه و خیار، کره، مربا، شکلات و… پر کنید و میل کنید. همچنین می توانید کوکو و غذاهای نانی را نیز در این نان پاکتی قرار داده و میل کنید. اگر می خواهید این نان سالم تر و مغذی تر شود می توانید هنگام تهیه خمیر به آن سبونس گندم نیز اضافه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه نان پاکتی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه نان پاکتی

آرد300 گرم
آب ولرم160 گرم
شکر20 گرم
روغن مایع30 گرم
تخم مرغ1 عدد
پودر خمیر مایه5 گرم
نمک1/2 ق غذاخوری

مراحل طرز تهیه نان پاکتی

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

آرد را پیمانه زده و الک کنید الک کردن را دو تا سه بار انجام دهید. تخم مرغ را شکسته و سفیده تخم مرغ را از از زرده آن جدا کرده و کنار بزارید. اگر آب ولرم در دسترس نیست آب را کمی روی شعله گذاشته تا ولرم شود.

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد نان پاکتی

آب را در ظرفی ریخته و شکر و پودر خمیر مایه را به آن اضافه کنید و مخلوط کنید سپس پنج دقیقه اجازه دهید تا خمیر مایه به عمل آید و حجمش دو برابر شود. سپس نمک و سفیده تخم مرغ را اضافه کرده و آرد را کم کم اضافه کرده و هم می زنیم سپس ورز می دهیم تا خمیر نرم و لطیفی تشکیل شود. یک ظرف را چرب کرده و خمیر را داخل آن ریخته و سر ظرف را بپوشانید و بزارید یک ساعت استراحت کند.

مرحله سوم: پهن کردن خمیر

خمیر را از ظرف بیرون آورده و به هشت قسمت مساوی تقسیم کنید سپس روی خمیر ها را چرب کرده و هر خمیر را با وردنه به صورت دایره پهن کنید سپس خمیر را از وسط تا کنید و روی خمیر تا شده را با فرچه روغن بزنید و دوباره تا کنید. همه خمیر ها را به صورت بالا تا کنید سپس در سینی چیده بهتر است در کف سینی یک کاغذ روغنی نیز قرار د هید.

مرحله چهارم: پختن نان پاکتی

دوباره روی سینی را بپوشانید و نیم ساعت دیگر به آن استراحت دهید. بعد ادز نیم ساعت روی خمیر ها را با زرده تخم مرغ رومال بزنید و کمی کنجد به روی آن ها بپاشید. در فر از قبل گرم شده به مدت 30 دقیقه و دمای 180 درجه قرار دهید هنگامخی که روی نان ها طلایی شد سینی را از فر خارج کرده و بزارید کمی سرد شوند.

فوت و فن های طرز تهیه نان پاکتی

  1. به هیچ وجه از آرد بیش از اندازه استفاده نکنید چون باعث سنگین شدن بیش از حد خمیر می شود و این نیز باعث می شود نان خوبی تهیه نشود.
  2. برای نگه داری این نان می توانید آن را با پارچه بپوشانید تا خشک نشود.
  3. اگر از تستر برقی استفاده می کنید دما را روی 160 دجه به مدت 20 دقیقه قرار دهید.
2/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: