لخلاخ یکی از غذاهای بوشهری است که هم با میگو و هم با ماهی می توان آن را تهیه کرد. اگر در تهیه این غذا از ماهی یا میگو تازه استفاده شود خوشمزگی آن راغ بیشتر می کند. لخلاخ یکی از غذاهای جنوب کشور است که می توان به راحتی آن را در خانه تهیه کرد. در تهیه این غذا از سبزی همراه برنج استفاده می شود که کمی شبیه به دمپختک می شود. در این دستور تهیه لخلاخ با ماهی گفته شده است. از خواص ماهی می توان به کاهش کلسترول، پیشگیری از سرطان و… اشاره کرد. این غذای خوشمزه را می توانید با ترشی سرو و میل کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه لخلاخ را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه لخلاخ

ماهی کم تیغبه میزان دلخواه
پیاز2 عدد متوسط
گشنیز500 گرم
سیر4 حبه
رب گوجه1 ق غذا خوری
برنجبه میزان لازم
نمک، فلفل، دارچین و فلفل قرمزبه میزان لازم
ادویه مخلوط عربی1 ق غذا خوری
زیره سبز، تخم گشنیز، پودر هل، میخک و زنجبیل1 ق مربا خوری
زردچوبه1 ق غذا خوری
زعفران دم کردهدلخواه

طرز تهیه لخلاخ ماهی

مرحله اول: تفت دادن مواد لازم

پیاز را پوست کنید و با چاقو خرد کنید سپس در تابه روغن بریزید و روی گاز قرار دهید و وقتی کمی داغ شد پیاز را اضافه کنید و تفت دهید در ادامه زردچوبه را نیز اضافه کنید و تفت دهید. سیر را پوست کنید و له کنید و در تابه بریزید. گشنیز را پاک کنید و خرد کنید سپس در تابه بریزید و سرخ کنید.

مرحله دوم: پخت ماهی

تمام ادویه های گفته شده را با هم مخلوط کنید و به پیاز های تفت داده شده اضافه کنید و کمی تفت دهید و زعفران دم کرده را نیز اضافه کنید سپس ماهی را به مواد اضافه کنید در ادامه رب را نیز اضافه کنید که البته رب قابل حذف است. مقداری آب اضافه کنید و درب قابلمه را بزارید تا ماهی بپزد.

مرحله سوم: تهیه لخلاخ

بعد از پخت ماهی آن را از قابلمه خارج کنید. برنج را پاک کنید و خیس کنید سپس در قابلمه بریزید و روی گاز قرار دهید تا زمانی که آب آن خشک شود در ادامه کمی روغن به برنج اضافه کنید و موادی با ماهی پخته بود و آبکی بود را با برنج مخلوط کنید. بعد از پخت برنج آن را در ظرف سرو بریزید و ماهی ها را روی آن قرار دهید و میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه لخلاخ

  1. به جای رب گوجه می توانید از پوره گوجه که با رنده کردن گوجه تهیه می شود نیز استفاده کنید که غذای شما را خوشمزه تر می کند.
  2. در تهیه لخلاخ می توانید از هر نوع ماهی استفاده کنید اما اگر از ماهی شیر یا هر نوع ماهی کم تیغ استفاده کنید بهتر است.
  3. برای عطر و طعم بهتر می توانید از برگ بو نیز استفاده کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: