ماش پلو یکی از غذاهای اصیل ایرانی است که بسیار خوشمزه و مقوی است که به راحتی تهیه می شود. ماش پلو شباهت زیادی به عدس پلو دارد. ماش پلو را بیشتر در کنار کشمش، پیازداغ، ماهیچه و یا گوشت قلقلی سرو می کنند البته اگر می خواهید غذای کاملا گیاهی میل کنید فقط با پیازداغ و کشمش تهیه کنید. امروز قصد داریم تا طرز تهیه ماش پلو با گوشت قلقلی با کشمش را به شما آموزش دهیم پس با اشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه ماش پلو با گوشت قلقلی:

برنج2 پیمانه
ماش1 پیمانه
کشمش پلویی1 پیمانه
پیاز2 عدد
زعفران دم شدهبه میزان لازم
کره50 گرم
روغنبه میزان لازم
نمک و فلفلبه میزان لازم

طرز تهیه ماش پلو با گوشت قلقلی و کشمش:

مرحله اول آماده سازی ماش:

برای تهیه ماش پلو بهتر است که ماش را به مدت 4 ساعت داخل آب خیس کنیم و در طی این مدت چند با آب آن را عوض کنیم. بعد از این کار ماش را داخل قابلمه مناسبی ریخته و به همراه آب زمان دهید تا کاملا مغز پخت و نرم شود.

مرحله دوم آماده سازی برنج:

برنج را پیمانه زده و می شوییم بهتر است به مدت 2 ساعت برنج را به همراه آب و نمک خیس کنید. سپس برنج را به قابلمه آب در حال جوش بیفرایید و بعد از حدودا 6 دقیقه برنج را آبکش کنید و روی برنج آب ولرم بریزید.

مرحله سوم دم گذاشتن ماش پلو:

داخل قابلمه مناسبی کمی روغن ریخته و ته دیگ دلخواه را داخل قابلمه بچینید. حالا به صورت لایه ای از برنج، ماش پخته شده و زعفران دم شده داخل قابلمه ریخته و برنج را دم بگذارید.

مرحله چهارم آماده سازی گوشت قلقلی:

پیاز را پوست گرفته رنده کنید و آب اضافی پیاز را جدا کنید سپس گوشت چرخ شده، نمک، فلفل و کمی زعفران افزوده و خوب ورز دهید تا گوشت به انسجام کافی برسد حالا داخل تابه ای کمی روغن ریخته از گوشت به اندازه یک فندوق برداشته و به شکل کوفته ریزه درآورده و داخل تابه می چینیم تابه را روی حرارت می گذاریم و زمان می دهیم تا کوفته ریزه ها کاملا مغز پخت شوند.

مرحله پنجم آماده سازی پیاز داغ و کشمش:

یک عدد پیاز باقی مانده را پوست گرفته و به شکل خلالی برش می دهیم تابه ای را روی حرارت می گذاریم و پیاز را داخل روغن سرخ می کنیم تا کاملا طلایی شود سپس کشمش و کمی زعفران می افزاییم و از روی حرارت بر می داریم.

مرحله ششم سرو ماش پلو:

ماش پلو که کاملا دم کشید کره را ذوب کرده و روی برنج می دهیم سپس برنج را داخل دیس زیبایی کشیده و با کوفته ریزه و کشمش تزیین و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه ماش پلو ساده و مجلسی:

  1. ماش را در حدی بپزید که پوسته رویی آن جدا نشود و ظاهر سالمی داشته باشد.
  2. می توانید خرمای هسته گرفته و خرد شده را جایگزین کشمش کنید.
  3. بعد از کشیدن غذا و تزیین آن می توانید کمی پودر هل و دارچین روی غذا بپاشید تا عطر بهتری به غذا بدهد.
  4. برای تزیین از خلال پسته و بادام هم می توانید استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: