این بار در آشمزی همراه شما مخاطبان عزیز هستیم با طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی … مرغ شکم پر از آن دسته غذاهای مجلسی است که در هر شهری به سبک خاص خودش تهیه می شود. در آشمزی به شمال کشور عزیزمان می خواهیم برویم و مرغ شکم پر را به روش شمالی های عزیز برای شما همراهان آموزش دهیم. همانطور که میدانید اغلب غذاهای شمالی های عزیز با رب انار ترش و گردو تهیه می شود و این بار می خواهیم با استفاده از این مواد اولیه و سبزی خاص شمالی ها مرغ شکم پر را آماده کنیم. بنابراین در آشمزی همراه ما باشید برای طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی به روش رستورانی.

مواد لازم برای تهیه مرغ شکم پر شمالی

مرغ درسته1 عدد
رب انار1 پیاله
زعفران دم کرده1 فنجان
گردوی آسیاب شده250 گرم
سبزی معطر (گشنیز، جعفری، ریحان و چوچاق)500 گرم
پیاز درشت2 عدد
سیر2 بوته
آلو بخارا5 عدد
سس مایونز1 پیاله
ماست چکیده1 سطل کوچک
آببه میزان لازم
نمک، فلفل، رزماری، پودر کاری و زردچوبهبه میزان لازم
روغن مایعبه میزان لازم

طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی

مرحله اول: سس ماستی مرغ شکم پر

مرغ به دلیل بوی زهمی که دارد باید برایش یک سس خوشبو در نظر گرفته شود تا در آن به مدت 1-2 ساعت و یا بیشتر استراحت داده شود. بنابراین یک ظرف که مرغ در آن جا شود را انتخاب کرده و سس مایونز را به همراه ماست و ادویه ها در آن بریزید و هم برنید. 1 عدد پیاز و یک بوته سیر را رنده کرده و به ترکیب سس اضافه کنید همچنین زعفران را هم اضافه کرده و همه را با هم خوب هم بزنید و کنار بگذارید تا مرغ شکم پر را آماده کرده و داخل سس بگذارید.

مرحله دوم: سس داخل مرغ شکم پر

مرغ را شسته و آب کشی نمائید. سپس با دقت پشت مرغ را شکاف دهید تا بتوانید داخل مرغ را پاک کنید و بیرون بیاورید و دوباره بشوئید. سپس در یک تابه روغن ریخته و سیر و پیاز را رنده کنید و در تابه سرخ کنید. هنگامی که عطر سیر بلند شد، ادویه ها را به همراه رب انار اضافه کرده و خوب هم بزنید. بعد از این مدت سبزی پاک کرده و ساطوری شده را به ترکیب اضافه کنید و زمان دهید تا خوب با مواد ترکیب شود و سرخ شود؛ بعد از کمی تفت خوردن گردوی آسیاب شده را اضافه کرده و هم بزنید و به مقدار 2-3 لیوان آب بریزید و کمی زمان دهید تا سس داخل مرغ شکم پر آماده شود. آلو بخارا را در آخر پخت اضافه کنید و تفت دهید. سپس گردو را امتحان کنید و بچشید که کمی نرم و پخته شده باشد؛ سپس از روی حرارت برداشته و داخل مرغ را با سس مخصوص پر کنید و با کمک سوزن نخ شکاف روی مرغ را بدوزید تا سس بیرون نزد.

مرحله سوم: استراحت مرغ شکم پر شمالی

حالا که مرغ شکم پر شما آماده است فقط باید آن را در سس ماستی که آماده کرده اید بخوابانید و به مدت 1-2 ساعت در سس بگذارید و روی ظرف سس سلفون کشیده و در یخچال قرار دهید.

مرحله چهارم: پخت مرغ شکم پر شمالی

بعد از مدت استراحت نوبت می رسد به پخت مرغ؛ میتوانید برای پخت از فر و یا سرخ کن استفاده کنید. مرغ را از سس دربیاورید و در داخل روغن داغ قرار دهید و زمان دهید تا مرغ شکم پر شمالی شما حسابی سرخ و طلایی شود و نوش جان فرمائید و یا مرغ شکم پر را از سس دربیاورید و بر روی فویلی که با روغن چرب کرده اید بگذارید و فویل را به دور مرغ بپیچید و با حرارت 150-200 درجه سانتی گراد به مدت 1 ساعت و نیم زمان پخت دهید و سپس نوش جان فرمائید.

نکات کلیدی در مورد تهیه مرغ شکم پر شمالی

  1. مرغ به دلیل بوی زهمی که دارد حتما باید مزه دار شود.
  2. می توانید با سس ماست و ادویه، مرغ را طعم دار کنید تا بوی آن گرفته شود.
  3. برای داخل مرغ اگر به سبزی شمالی دسترسی ندارید می توانید فقط از سبزی های موجود در شهر خود استفاده کنید.
  4. برای زیبایی بیشتر در آخر کار برای مرغ شکم پر شمالی بهتر است مرغ را سرخ کنید تا به آن رنگ سرخ برسید.
  5. در تهیه مرغ شکم پر شمالی در فر، رنگ مرغ فقط کمی طلایی می شود و به آن سرخی که در مرغ های آماده می بینید نمیرسد.

3.3/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: