در آشمزی قصد داریم تا شما عزیزان را به دامغان ببریم و شما را با یک غذای سنتی و بسیار خوشمزه دامغانی آشنا کنیم این غذای خیلی خوشمزه که مانی پلو نام دارد یکی از پلوهای مخلوط است که با مرغ و یا گوشت خورشتی نیز آماده میشود. مانی پلو یکی از غذاهای مجلسی دامغانی های مهمان نواز می باشد و در بیشتر مراسمات مهم از مانی پلو نیز استفاده میکنند. مانی پلو از آن دسته غذاهایی است که بانوانی که قصد دارند تا همیشه با غذاهای متفاوت از همسر و مهمانهایشان پذیرایی کنند، باشد. بنابراین اگر دوست دارید تا شما هم مزه ی دوست داشتنی این پلوی ویژه را امتحان کنید همراه ما باشید برای طرز تهیه مانی پلو با گوشت بره در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه مانی پلو دامغانی

برنج۵ پیمانه
گوشت بره۳۰۰ گرم
پیاز۱ عدد
زعفران۱ استکان
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، برگ بوبه میزان لازم
رب گوجه فرنگی۱ قاشق غذا خوری پر
کشمش۱ پیاله
لپه1 لیوان
هویج۲ عدد
خلال نارنج۲ قاشق غذا خوری
زرشک۳ قاشق غذا خوری
شکر۱ قاشق غذا خوری
نان لواش۱ عدد
آبلیمو۲ قاشق غذا خوری
آببه میزان لازم
روغن مایع و جامدبه میزان لازم

دستور پخت مانی پلو دامغانی با گوشت بره

مرحله اول: برنج و لپه

برنج را شسته و به همراه ۷ لیوان آب و ۱ قاشق غذا خوری نمک در قابلمه ریخته و زمان دهید تا به مدت ۳ ساعت خیس بخورد و در این مدت گوشت را نیز آماده کنید. لپه را نیز با ۲ لیوان آب خیس کرده و زمان دهید به همین مقدار نیز در آب خیس بخورد. سپس بعد از گذشت این مدت به برنج ۱ قاشق غذا خوری روغن جامد اضافه کرده و روی حرارت بگذارید تا آب برنج تمام شود و پس آبکش کنید.

مرحله دوم: گوشت بره

در یک قابلمه پیاز را خرد کرده و سپس روغن مایع اضافه کنید و روی شعله قرار دهید و تفت دهید تا پیاز کمی سرخ شود. گوشت بره را قورمه ای خرد کرده و سپس به همراه ادویه ها البته به جز نمک به پیاز اضافه کنید تا تفت بخورد و گوشت کمی سرخ شود. رب گوجه را به همراه لپه ی خیس خرده نیز اضافه کرده و در آخر ۴ لیوان آب را یه خورش اضافه کنید و درب قابلمه را نیمه باز گذاشته تا آب به جوش آید و سر نرود. زیر شعله را کم کرده و سپس به مدت ۳ ساعت زمان دهید تا گوشت به خوبی بپزد. در ۲۰ دقیقه آخر پخت گوشت نمک و آبلیمو را نیز اضافه کنید.

مرحله سوم: تزئینات غذا

هویج، خلال نارنج، کشمش و زرشک برای تزئین نیز میباشد. ابتدا خلال را در آب جوشیده ریخته و زمان دهید کمی روی شعله بجوشد و آبکشی کنید و دوباره تکرار مرحله کنید، ۳ مرتبه این عمل را تکرار کرده تا تلخی نارنج گرفته شود. هویج را رنده کرده و با روغن تفت دهید و کنار بگذارید. کشمش را نیز به همین ترتیب با کمی روغن تفت دهید و از روی حرارت بردارید. در آخر زرشک را نیز به همراه شکر و روغن در تابه ریخته و تفت دهید. در آخر کمی از برنج را نیز زعفرانی کرده و برای تزئین نگه دارید. مواد که آماده شد نیمی از آنها را برای تزئین نگه داشته و بقیه را در پلو استفاده کنید. البته از گوشت بره نیز می توانید برای تزئین استفاده کنید.

مرحله چهارم: مانی پلو دامغانی با گوشت بره

در قابلمه کمی روغن ریخته و نان لواش را بیندازید و سپس پلو را به همراه موادی که برای تزئین آماه کرده اید به صورت لا به لا به همراه گوشت بره در قابلمه بریزید تا مانی پلو با گوشت بره نیز آماده دم کشیدن شود. درب قابلمه را دمکش انداخته و به مدت ۱ ساعت و نیم زمان دهید تا مانی پلو دم بکشد.

مرحله پنجم: سرو مانی پلو دامغانی با گوشت بره

در آخر پس از پخت مانی پلو را در دیس کشیده و با موادی که برای تزئین نگه داشته بودید آن را به زیبایی تزئین کنید و برای سرو آماده کنید تا به همراه سالاد و دیگر چاشنی ها مانی پلو با گوشت بره را نیز نوش جان فرمائید.

نکات خوشمزه کننده در مانی پلو دامغانی با گوشت

  1. می توانید مانی پلو را با گوشت ماهیچه نیز آماده کنید.
  2. می توانید مانی پلو را با گوشت مرغ نیز آماده کنید.
  3. همچنین می توانید در مانی پلو از رشته پلویی نیز استفاده کنید.
  4. مانی پلو را می توانید با ته دیگ سیب زمینی نیز آماده کنید.
  5. همچنین می توانید با دیگر گوشت ها مانند گوشت شتر مرغ و یا بوقلمون نیز مانی پلو را آماده کنید.
  6. مانی پلو همه خوشمزگی اش به مخلوط دم کشیدنش است ولی می توانید با برنج سفید و تزئین جداگانه نیز مانی پلو را آماده کنید.
طرز تهیه و دستور پخت مانی پلو دامغانی با گوشت بره
5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: