شیرینی شاه پسند یکی از خوشمزه ترین شیرینی های نوروزی می باشد که در این روز های منتهی به عید بسیار کاربردی است و همین طور بسیار ساده است و خیلی راحت می توانید تهیه کنید و لذت ببرید. مزه تقریبا شبیه نخودی دارد با این تفاوت که خیلی زود خرد نمی شود و ماندگاری بالایی هم دارد بطوری که در یک ظرف در بسته تا یک ماه قابل نگه داری هست پس یه مزیت عالی نسبت به نخودی دارد و می توانید آن را با انواع مغز ها تزیین کنید و بسیار شیک و مجلسی نوش جان کنید و همین طور این شیرینی با استفاده از مغز ها مقوی تر می شود. حتی می توانید از ان به دلیل زمان ماندگاری بالا برای تغذیه بچه ها هم استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی شاه پسند را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی شاه پسند

ارد125 گرم
ارد نخودچی125 گرم
پودر قند یا پودر شکر125 گرم
روغن نیمه جامد یا کره125 گرم
زرده تخم مرغ1عدد
پورد هل1/2 ق چای خوری
پودر زنجبیل1/2 ق چای خوری

طرز تهیه شیرینی شاه پسند

مرحله اول: اماده سازی مواد

همه مواد مورد نیاز را اول آماده کنید سپس پخت را شروع کنید. ابتدا تخم مرغ را از قبل از یخچال بیرون آورده می گذاریم هم دمای محیط شود اگر این کار را نکنیم باعث می شود تخم مرغ با مواد دیگر به خوبی ترکیب نشود و پخت شیرینی به خوبی صورت نگیرد و این مورد در رابطه با تمامی مواد مورد استفاده صدق می کند سپس آرد نخود چی و سفید و پودر قند را الک می کنیم. برای الک کردن 3 بار باید از الک رد کنیم و بهتر هست برای پیمانه زدن از قاشق استفاده کنید چون پیمانه باعث فشرده شدن آرد می شود.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ظرفی دیگر روغن جامد با پودر قند را که الک شده با هم مخلوط می کنیم و بعد زرده تخم مرغ و پودر هل 5 دقیقه هم بزنید بعد آرد ها را اضافه کنید خمیر نسبتا خشکی بدست می اید. حالا زنجبیل ها را اضافه کنید سپس مواد بدست آمده را در چرخ گوشت بریزید و یا می توانید به جای چرخ گوشت آن را به مقدار زیادی ورز دهید ودر یک ظرف درب دار ریخته و تا 2 ساعت به خمیر زمان دهید تا استراحت کند. بعد از 2 ساعت استراحت به خمیر؛ خمیر آماده است حالا از خمیرتان به اندازه گردو کوچک خمیر برداشته و آن را گرد کنید سعی کنید یک اندازه بشوند.

مرحله سوم: پخت شیرینی شاه پسند با فر

باید فر را از قبل روشن کرده و به مدت 15 دقیقه روشن بگذاریم تا گرم شود حالا شیرینی ها را در سینی فر چیده جوری که خمیر ها به هم نچسبند. درمای فر باید روی 160 درجه و زمان آن به مدت 20 دقیقه قرار گیرد.

مرحله چهارم: پخت شیرینی شاه پسند بدون فر

داخل تابه دو طرف دو لایه کاغذ روغنی قرار دهید و واشر دو تابه را خارج کنید و روی شعله پخش کن قرار دهید تا گرم شود بخاطر اینکه گرما به طور یکنواخت تقسیم شود حتما از شعله پخش کن استفاده کنید تا شیرینی بهتری داشته باشید. سپس شیرینی را داخل تابه چیده ولی خیلی نباید نزدیک هم چیده شوند چون باعث چسبیدن بهم می شود. بمدت 15 دقیقه اجازه دهید تا پخته شود. اگر از تابه معمولی استفاده می کنید حتما از دمکنی استفاده کنید.

فوت و فن های دستور پخت شیرینی شاه پسند

  • برای منسجم شدن خمیر می توانید خمیر را از چرخ گوشت سه بار رد کنید یا با دست خوب ورز بدهید همین طور می توانید از همزن استفاده کنید.
  • برای فر گازی دمای 170 درجه به مدت 20دقیقه البته از قبل گرم شده باشد.
  • در هنگام پخت سعی کنید تا حد امکان در قابلمه یا فر را باز نکنید.
  • بعد از پخت اجازه بدهید شیرینی کاملا خنک شود و بعد جابجا کنید وگرنه پودر می شود.
  • می توانید با شکلات ذوب شده مثل سس تزیین کنید و در ادامه می توانید سر شیرینی را به شکلات بزنید و بعد با هر مغز یا ترافلی که دوست داشتید آغشته کنید.

2.6/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: