بز قرمه کرمانی یکی از انواع آبگوشت های سنتی ایرانی است که متعلق به شهر کرمان است. دلیل نامگذاری این غذا این است که در قدیم این غذا را با گوشت بز تهیه می کردند که در حال حاضر با گوشت گوسفندی طبخ می شود. شبیه این غذا در آذربایجان و ایل قشقایی نیز تهیه می شود. از این غذا تقریبا روش پختی شبیه به آبگوشت دارد. این غذا یک غذای نانی است برای افرادی که رزیم دارند نیز مناسب و مفید است. این غذا پر از ویتامین و پروتئین و کلسیم است و از خوردن آن غافل نشوید. امروز در آشمزی طرز تهیه بز قرمه کرمانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه بز قرمه کرمانی

گوشت500 گرم
نخود1 پیمانه
سیب زمینی1 عدد
کشک1 و نیم لیوان
نعناع و ترخون2 ق غذا خوری
مغز گردو40 گرم
ادویه های لازمبه میزان لازم
سیر5 حبه
پیاز2 عدد

طرز تهیه بز قرمه کرمانی

مرحله اول: آماه کردن مواد لازم

در یک قابلمه آب بریزید و و روی گاز قرار دهید تا آب کمی جوش بیاید سپس گوشت را در آب قرار دهید و یک پیاز را پوست کنید و به صورت درسته به آن اضافه کنید. نخود را از شب قبل خیس کنید تا نفخ آن گرفته شود سپس در زمان نزدیک پخت نخود را همراه آب و نمک در قابلمه بریزید و بزارید بپزد. وقتی نخود پخت آن را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید.

مرحله دوم: اضافه کردن ادویه های لازم

ادویه های مورد نیاز در این مرحله شامل: زیره سبز، فلفل سیاه و زردچوبه است. در یک ظرف هاونگ دار زیره سبز را بریزید و آسیاب کنید سپس زردچوبه و فلف را نیز به آن اضافه کنید و در ادامه ادویه ها را به قابلمه اضافه کنید. بزارید گوشت نیز 2 تا 3 ساعت به طور کامل بپزد.

مرحله سوم: اضافه کردن مواد دیگر

سیب زمینی را در آب بزارید و صبر کنید تا پخته شود. سپس پوست سیب زمینی را بگیرید و از وسط نصف کنید در ادامه به قابلمه اضافه کنید و بزارید کمی بپزد.

مرحله چهارم: تفت دادن مغز گردو

برای اینکه بز قرمه شما خوشمزه تر شود پیاز دیگر را نیز پوست کنید و خرد کنید و با روغن سرخ کنید. مغز گردو، نعناع و ترخون را در یک قابلمه بریزید و سیر را نیز له کنید و با روغن مواد را تفت دهید. کشک را همراه نمک و زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و قبل از اینکه جوش بیاید گاز را خاموش کنید.

مرحله پنجم: آماده شدن بز قرمه

قابلمه حاوی گوشت را از روی گاز بردارید و آب ان را در یک کاسه بریزید. گوشت را ریش ریش کنید و با مواد دیگر له کنید. پیاز داغ را نیز به مواد له شده اضافه کنید. در ادامه آبی که از گوشت جدا کرده بودید را نیز اضافه کنید. در ادامه مواد کله جوش را نیز اضافه کنید و کمی هم بزنید.

فوت و فن های طرز تهیه بز قرمه کرمانی

  1. اگر از گوشت گردن استفاده کنید بهتر است و خوشمزه تر خواهد شد.
  2. اگر می خواهید بز قرمه شما سفت تر باشد از آب گوشت کمتر به مواد کوبیده شده اضافه کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: