کشک بادمجان با گردو یکی از خوشمزه ترین غذا های اصیل ایرانی می باشد. این غذای خوشمزه در سراسر ایران تهیه می شود ولی اصالت آن به شهر اصفهان باز می گردد. کشک بادمجان با گردو دارای خواص زیادی از جمله کلسیم، فسفر، منیزیم و مواد مغذی فراوان است که موجب استحکام استخوان ها و دندان ها می شود. کشک بادمجان را می توان هم به صورت رژیمی یعنی کبابی کردن بادمجان و یا به صورت مجلسی با سرخ کرده بادمجان ها تهیه کرد. برای سرو آن می توانید خمیر تارت را تهیه کنید و کشک بادمجان ها را داخلش ریخته و تزئین کنید. امروز در آشمزی یک کشک بادمجان با گردو بسیار خوشمزه را یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه کشک بادمجان با گردو

بادمجان5 عدد
گردونصف لیوان
پیاز2 عدد
سیر5 حبه
کشک2/3 لیوان
عصاره گوشت1 عدد
نعناع داغبه مقدار لازم
نمک و فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه کشک بادمجان با گردو

مرحله اول ( آماده سازی بادمجان )

ابتدا بادمجان ها را پوست گرفته و به مدل دلخواه برش بزنید (نوع برش مهم نیست زیرا در آخر له می شود) سپس داخل آبکش قرار داده و نمک روی آن بپاشید و نیم ساعت بگذارید کنار تا بماند و تلخی بادمجان ها گرفته شود. می توانید برای گرفتن تلخی بادمجان ها آنها را در مخلوط آب و نمک نیز قرار بدهید. پس از گذشت نیم ساعت بادمجان ها را خوب شسته و بگذارید روی دستمال تا آب اضافی آن خارج شود. با قلمو مقدار کمی ماست روی بادمجان ها بزنید تا روغن کمتری جذب کند ماست هیچ تاثیری در مزه بادمجان ها ندارد. داخل ماهی تابه مقداری روغن ریخته تا داغ شود سپس بادمجان ها را خوب سرخ کنید و در پایان به کمک گوشت کوب برقی یا دستی یا غذاساز خوب له کرده و روغن اضافی بادمجان را بگیرید.

مرحله دوم ( پخت کشک بادمجان )

پیاز را شسته و نگینی خرد کنید و داخل تابه به همراه کمی زردچوبه تفت دهید تا سبک شود سپس سیر را پوست گرفته رنده کنید و به پیازمون اضافه کنید تا وقتی که عطر سیر خارج شود. سپس نعنا داغ و گردو و بادمجان های له شده را اضافه کرده و عصاره گوشت یا بره را داخل آب ولرم باز می کنیم و به کشک بادمجان اضافه و درب تابه را می گذاریم تا نیم ساعت خوب پخته و جا بیفتد.

مرحله آخر

کشک را با مقداری آب ولرم باز کرده و به بادمجان ها اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا کشک خوب به خورد بادمجان ها برود و در انتها نمک و فلفل را اندازه کرده و اجازه دهید تا آب کشک بادمجان خوب کشیده و غلیظ شود سپس در ظرف سرو کشیده و با پیاز داغ و کشک و نعنا داغ تزئین کنید و به همراه سنگک و سبزی میل نمایید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های کشک بادمجان با گردو

  • بخاطر وجود کشک نمک خیلی کمی به غذا اضافه کنید.
  • می توانید بادمجان را داخل فر نیز سرخ کنید تا روغن کمتری بخواهد.
  • کشک بادمجان را هم گرم و هم به صورت سرد می توان سرو کرد.

4.2/5 - (12 امتیاز)