کاکا یکی از شیرینی های گیلانی است که با کدو حلوایی و سایر مواد تهیه می شود و برای تهیه آن شما به فر و همزن نیازی ندارید و به راحتی می توانید از آن به عنوان یک دسر خوشمزه همراه چای استفاده کنید. در واقع کاکا تقریبا شبیه به پنکیک است با این تفاوت که در آن از کدو حلوایی نیز استفاده می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه کاکا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه کاکا

تخم مرغ1 عدد
آرد قنادی1/2 پیمانه
آرد برنج1/2 پیمانه
پوره کدو حلوایی1 پیمانه
شکر1/2 پیمانه
شیر1/2 پیمانه
بکینگ پودر1 ق مربا خوری
گلاب3 ق غذا خوری
هل1 ق مربا خوری

طرز تهیه کاکا

مرحله اول: پخت و پوره کردن کدو ها

کدو را با آب بشورید سپس پوست آن را جدا کنید و تکه تکه کنید سپس در قابلمه بریزید و به آن 1/2 پیمانه آب اضافه کرده و درب قابلمه را ببندید و قابلمه را روی گاز قرار دهید تا کدو ها خوب بپزد. بعد از پخت با گوشکوب برقی یا غذاساز کدو ها را پوره کنید و در یک ظرف بریزید.

مرحله دوم: تهیه مواد مایع

تخم مرغ را در یک کاسه بشکنید و به آن شکر و دارچین بیفزایید. در ادامه هل را نیز اضافه کنید و با همزن خوب هم بزنید. شیر و گلاب را نیز به کاسه اضافه کنید و هم بزنید و پوره کدو حلوایی را نیز اضافه کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن آرد

آرد را در یک ظرف الک کنید سپس بکینگ پودر را اضافه کرده و مواد را در چند مرحله به مواد مایع اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا خاصیت پف دهندگی بکینگ پودر حفظ شود.

مرحله چهارم: پخت کاکا در تابه

در این مرحله ابتدا در تابه روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود سپس با ملاقه از مواد تهیه شده بردارید و در تابه مانند پنکیک بریزید و صبر کنید تا یک طرف طلایی شود سپس آن را برگردانید تا طرف دیگر نیز بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه کاکا

  1. اگر بعد از هم زدن مواد خیلی سفت بود کمی شیر اضافه کنید و اگر شل بود مقداری آرد بیفزایید.
  2. برای سرخ کردن کاکا ها باید روغن داغ باشد سپس مواد را به تابه اضافه کنید در این صورت جذب روغن کاکا نیز کمتر می شود.
  3. برای تهیه مواد کاکا شما می توانید از مقداری زعفران دم کرده و گردو خرد شده نیز استفاده کنید.

طرز تهیه پنکیک

3.7/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: