رب خانگی هم طعم بهتری دارد و هم سالم تر است. در این رب از مواد نگهدارنده که در تهیه رب های شرکتی استفاده می شود استفاده نمی شود از این رو بسیار سالم تر است و با آن می توانید غذاهایی با عطر و رنگ خاص تهیه کنید. شما با رعایت کمی نکته و فوت و فن می توانید به راحتی یک رب خانگی خوش رنگ تهیه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه رب خانگی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه رب خانگی

گوجهبه میزان دلخواه
نمکمقداری

طرز تهیه رب خانگی

مرحله اول: خرد کردن گوجه

ابتدا گوجه ها را تهیه کنید و با آب بشورید سپس در آبکش بریزید و بزارید کمی خشک شود. در ادامه گوجه ها را با چاقو برش دهید و به تکه های کوچک تبدیل کنید. سپس گوجه ها را در یک ظرف درب دار بریزید و بزارید به مدت 1 الی 2 شبانه روز بماند تا به طور کامل نرم شود و آب آن در بیاید.

مرحله دوم: آب گیری گوجه

هر 2 الی 3 ساعت یک بار گوجه ها را با دست هم بزیند و با دست سعی کنید کمی له کنید. بعد از مدت زمان گفته شده گوجه ها را از الک یا توری رد کنید تا پوست آن در صافی بماند و آب گوجه جدا شود.

مرحله سوم: قرار دادن گوجه ها روی گاز

گوجه های صاف شده را در یک قابلمه بریزید و روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید تا بجوشد و آب آن خشک شود. در این حین با یک قاشق کف روی گوجه ها را جمع کنید تا رب خوش رنگ تری داشته باشید.

مرحله چهارم: اضافه کردن نمک

وقتی کاملا آب گوجه ها خشک شد مقداری نمک اضافه کنید. اگر می خواهید در یخچال نگهداری کنید باید مقدار بیشتری نمک بزنید تا رب شما کپک نزند. رب تهیه شده را در شیشه بریزید که بهتر است درب آن فلزی باشد.

فوت و فن های طرز تهیه رب خانگی

  1. اگر رب را در فریزر نگه داری می کنید می توانید از مقدار کمتری نمک استفاده کنید.
  2. توجه داشته باشید شیشه ای که در آن رب می ریزید خیس نباشد و حتما خشک باشد.
  3. همچنین شما می توانید رب را بعد از تهیه در شیشه درب دار فلزی بریزید و در یک قابلمه آب بریزید و بزارید رب ها در آب جوش کنسرو شوند سپس بعد از تهیه شیشه ها را برعکس قرار دهید در این صورت شما می توانید رب ها را برای مدت طولانی در خارج از یخچال نگهداری کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: