ماست سفت یکی از روش های تهیه ماست بدون آب انداختن است که می توانید به راحتی در خانه این ماست خوشمزه را تهیه کنید و از خوردن آن در کنار غذا ها لذت ببرید. شما با افزودن کمی نشاسته می توانید ماست سفتی داشته باشید و بهتر از مایه ی که برای ماست استفاده می کنید از ماست محلی باشد و یا ماست را برای چند ساعت در دمای محیط قرار دهید تا کمی ترش شود. امروز در آشمزی طرز تهیه ماست سفت و ترش در خانه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه ماست سفت و ترش

شیر پرچرب1 کیلوگرم
ماست1 ق غذا خوری
نشاسته ذرت1 ق غذا خوری سر پر

طرز تهیه ماست سفت خانگی

مرحله اول: اماده سازی

مایه ماست را نیم ساعت در دمای محیط قرار دهید تا گرم شود با شیر هم دما شود. برای تهیه یک ماست خانگی ترش باید از ماست سنتی استفاده کنید و اصلا از ماست خامه ای برای تهیه ماست استفاده نکنید زیرا باعث کشدار شدن ماست می شود.

مرحله دوم: جوشاندن شیر

در ادامه شیر را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید و هم بزنید و بعد از 20 دقیقه حرارت را خاموش کنید و نشاسته ذرت را داخل یک کاسه بریزید و کمی از شیر را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا نشاسته باز شود و مجدد به شیر داخل قابلمه اضافه کنید و هم بزنید تا جایی که شیر شروع به قل زدن کند.

مرحله سوم: افزودن ماست

حالا شیر جوشیده را داخل ظرف مورد نظر که می خواهید ماست را بزنید ریخته و صبر کنید تا دمای آن کاهش پیدا کند یعنی وقتی انگشت را داخل آن بزنید باید گرما احساس کند ولی نسوزد. سپس ماست را با قاشق کمی هم بزنید و به شیر اضافه کنید و از گوشه ظرف کمی هم بزنید.

مرحله چهارم: تهیه ماست سفت

در ادامه باید ماست را با یک پتو یا وسلیه گرم بپوشانید برای 4 الی 8 ساعت در محیط گرم قرار دهید و به آرامی ظرف را بردارید و برای 12 ساعت دیگر در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد. به همین راحتی ماست ما آماده شده است. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه ماست سفت و خوشمره

  1. حتما از ماست پر چرب استفاده کنید و شیر های پاستوریزه برای تهیه ماست مناسب نیستند.
  2. می توانید از ترکیب شیر گاومیش با شیر پر چرب استفاده کنید.
  3. نشاسته هیچ گونه طعمی به ماست نمی دهد و مانع آب انداختن آن می شود.
  4. از ظرف سفالی بهتر است استفاده کنید.
  5. ماستی که برای مایه استفاده می کنید نباید مواد نگهدارنده داشته باشد.
  6. اگر می خواهید ماست شیرین داشته باشید باید از مایه شیرین استفاده کنید.
3.5/5 - (26 امتیاز)

دسته بندی شده در: