حلیم یکی از غذاهای سنتی خاورمیانه است که با انواع مختلف از جمله با گوشت، مرغ، بلغور یا جو طبخ می شود. حلیم معمولا در صبحانه یا عصرانه و در ایام ماه رمضان و افطار بسیار استفاده می شود. حلیم در شهر قزوین شهرت بسیار زیادی دارد به طوری که حلیم قزوین در فهرست میراث ملی ناملموس قرار گفته است و اما حلیم مرغ با گندم پوست کنده یکی از آسان ترین روش پخت حلیم است با این دستور شما دو کاسه حلیم خواهید داشت. برای بیشتر درست کردن، این مقدار را چند برابر کنید. امروز در آشمزی یک حلیم مرغ درجه یک را با هم یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه حلیم مرغ

گندم بدون پوست1 لیوان
سینه مرغنصف 1 سینه
ران مرغ1 عدد
آب6 لیوان
نمک و برگ بو و دارچینبه مقدار لازم

طرز تهیه حلیم مرغ با گندم پوست کنده

مرحله اول ( آماده سازی )

ابتدا گندم را چند ساعت از قبل خیس می کنیم سپس درون قابلمه ریخته و نصف سینه و یک عدد ران مرغ و مقداری برگ بو و چوب دارچین و نمک را میگذاریم به مدت 2 ساعت خوب بپزد. در حین پختن حتما کف روی حلیم را بگیرید. می توان از مقدار مساوی گندم و مرغ استفاده کرد ولی این مقدار گفته شده به شما یه حلیم مرغ فوق العاده خوشمزه را می دهد.

مرحله دوم ( میکس کردن و پخت حلیم )

بعد از 2 ساعت از پخت حلیم، گندم را بین دو انگشت فشار داده اگر له شد مرغ را بیرون آورده و ریش ریش می کنید و مجدد به قابلمه بر می گردانیم ( اگر گندم سفت بود دوباره زمان داده تا خوب بپزد) سپس با کمک گوشت کوب برقی یا مخلوط کن یا غذاساز یا اگر هیچکدام از این ها را در دسترس نداشتید با قاشق گندم را به دیواره قابلمه بکشید و خوب میکس کنید 20 دقیقه زمان بدهید سپس در ظرف سرو کشیده همراه با دارچین و روغن کرمانشاهی یا کره تزئین کنید.

نوش جان

حلیم مرغ با گندم پوست کنده

نکات و فوت و فن های حلیم مرغ

  • این مقدار حلیم مرغ برای 6-7 نفر کافیه.
  • هر پیمانه گندم 6 برابر آب می خواهد.
  • بزارید خیلی خوب جا بیفته مدام هم بزنید تا ته نگیره.
  • اگر حلیم شما سفت شد مقداری آبجوش بهش اضافه کنید.
  • می توان برای خوشمزه تر شدن حلیم از آب مرغ نیز استفاده کرد.
  • هر چقدر حرارت زیر قابلمه کمتر باشد و بیشتر جا بیفتد حلیم مرغ خوشمزه تری خواهیم داشت.
  • چوپ دارچین را بعد از پخت از قابلمه دربیاورید.

3.9/5 - (62 امتیاز)

دسته بندی شده در: