سبزه عدس یکی از محبوب ترین و ساده ترین سبزه ها بعد از گندم است. این سبزه در زمان کم و به سرعت رشد می کند و چالش خاصی برای تهیه آن در پیش نخواهید داشت. مناسب ترین زمان برای شروع به تهیه این سبزه از 10 اسفند می باشد. امروز در آشمزی طرز تهیه سبزه عدس را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه سبزه عدس

عدسبه میزان دلخواه
ظرف دلخواه1 عدد
آببه میزان لازم
دستمال نخی1 عدد

طرز تهیه سبزه عدس

مرحله اول: خیساندن عدس ها و قرار دادن در پارچه

در ابتدا عدس ها را در یک ظرف بریزید و به آن آب اضافه کنید و بزارید به مدت 3 روز خیس بخورد. توجه داشته باشید که باید هر روز آب آن را یک بار عوض کنید. عدس ها را در لای یک پارچه نخی تمیز خیس شده قرار دهید و آن را مدام مرطوب کنید و بزارید به مدت 3 تا 5 روز در پارچه بماند تا جوانه بزند.

مرحله دوم: ریختن جوانه ها در ظرف دلخواه

در این مرحله عدس ها را در ظرفی که می خواهید آن را در سفره هفت سین خود باشد قرار دهید. ظرف انتخاب شده بهتر است دارای عمق و دیواره بلند 15 تا 20 سانت باشد. روی عدس ها را نیز با یک دستمال خیس بپوشانید.

مرحله سوم: رشد سبزه عدس و آب دادن به آن

وقتی مقداری عدس ها رشد کرد دستمال را از روی آن بردارید و ظرف را در یک محیط سایه و به دور از نور خورشید قرار دهید و دو بار در روز به سبزه آب دهید و آب اضافی آن را نیز خالی کنید تا گندیده نشود.

فوت و فن های طرز تهیه سبزه عدس

  1. برای ریختن عدس ها در ظرف مورد نظر باید عدس ها را به طور یکنواخت و به ضخامت 3 تا 5 سانت بریزید.
  2. اگر زمان کافی برای تهیه سبزه ندارید و می خواهید سبزه عدس زودتر رشد کند می توانید به جای قرار دادن آن در یک محیط خنک آن را در محیط گرم قرار دهید تا زودتر رشد کند.
  3. بهترین زمان برای شروع تهیه این سبزه 10 الی 12 روز مانده به عید می باشد که در این زمان تا عید شما یک سبزه خوب و زرد نشده خواهید داشت.
  4. بعد از آب دادن به سبزه 5 دقیقه صبر کنید تا ریشه ها به خوبی مرطوب و خیبس شوند سپس آب اضافی مانده در ظرذف را خالی کنید تا سبزه ها گندیده نشوند.
Rate this post

دسته بندی شده در: