خورشت لوبیا سبز یکی از خورشت های اصیل ایرانی است که بسیار خوشمزه و مقوی می باشد. علاوه بر طعم خوب، این غذا به دلیل وجود لوبیا سبز در این خورشت دارای خواص بی نظیری است. لوبیا سبز دارای خواصی چون سم زدایی بدن، بالا بردن سیستم ایمنی بدن، بسیار مناسب برای پوست، مو و … می باشد. خورشت لوبیا سبز را بیشتر با گوشت قرمز تهیه می کنند ولی امروز نوع دیگری از آن را که با گوشت مرغ تهیه می شود به شما آموزش می دهیم پس با آشمزه همراه باشید با طرز تهیه خورشت لوبیا سبز با مرغ.

مواد اولیه مورد نیاز برای خورشت لوبیا سبز:

لوبیا سبز400 گرم
مرغ400 گرم
سیر2 عدد
پیاز1 عدد
روغنبه میزان لازم
رب2 قاشق غذا خوری
نمک، فلفل، زردچوبهبه میزان لازم
زعفران دم کرده2 قاشق غذا خوری

طرز تهیه خورشت لوبیا سبز با مرغ:

مرحله اول آماده سازی مواد اولیه:

پیاز را پوست کنده به به شکل خلالی برش می دهیم. سیر را پوست کنده و رنده ریز می کنیم. سر و ته و الیاف لوبیا را جدا کرده و به شکل دلخواه برش می دهیم.

مرحله دوم آماده سازی خورشت لوبیا سبز:

ابتدا داخل قابلمه مناسبی روغن ریخته و پیاز ها را داخل روغن خوب تفت می دهیم تا رشته هایی از پیاز طلایی به دست آید و بعد نمک، فلفل و زرد چوبه را به پیاز می افزاییم و خوب مخلوط می کنیم.

مرحله سوم افزودن مرغ:

حالا مرغ و سیر رنده شده را به پیاز افزوده و این مواد را تا جائیکه رنگ مرغ تغییر کند و عطر ادویه ها به مشام برسد با هم تفت می دهیم.

مرحله چهارم افزودن رب گوجه فرنگی:

در این مرحله رب گوجه فرنگی را داخل قابلمه ریخته و تا جایی که رنگ آن آزاد شود با بقیه مواد تفت می دهیم و در نهایت آب در حال جوش را در قابلمه ریخته به اندازه ای که آب روی مواد را بگیرد و اجازه دهید تا مرغ ها بپزند.

مرحله پنجم افزودن لوبیا سبز:

حالا که مرغ نیم پز شده لوبیا را به خورشت افزوده و تا زمان پخت مرغ کامل شود لوبیا ها هم به اندازه پخته می شود. بعد از پخت کامل مرغ و لوبیا خورشت باید کم آب و غلیظ و به روغن افتاده باشد. حالا زعفران را افزوده و نمک غذا را اندازه می کنیم ودر ظرف سرو مناسب ریخته و در کنار برنج ایرانی نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه خورشت لوبیا سبز:

  1. از مقداری آب غوره و یا لیمو عمانی به عنوان چاشنی این غذا می توان استفاده کرد که کاملا سلیقه ای است.
  2. این غذا به شکل زعفرانی و بدون رب هم بسیار خوشمزه می شود.
  3. لوبیا را برای افزودن به خورشت هم می توانید خام و هم کمی در روغن تفت دهیم و بعد به خورشت اضافه کنیم.
  4. می توانید از چند تکه هویج هم برای تزئین خورشت استفاده کنید.
3.5/5 - (15 امتیاز)

دسته بندی شده در: