قطاب شیرینی خوشمزه وسنتی ایرانی است که بیشتر در شهر های یزد و کرمان تهیه می شود. قطاب زینت بخش مراسم های شادی است. قطاب از دو قسمت تشکیل شده است یک لایه خمیری و مواد میانی که از انواع مغز ها مثل پودر بادام، پودر هل و پودر قند تشکیل شده است. به دلیل وجود ویتامین ،B1 و B6 و پتاسیم ، فسفر، روی، منیزیم که در بادام وجود دارد بسیار شیرینی مفید و مغذی می باشد امروز در این پست طرز تهیه قطاب بادام را به شما آمزش می دهیم.

مواد مورد نیاز برای تهیه قطاب خانگی:

آردبه میزان لازم
شیر1پیمانه
روغن جامد1 پیمانه
بیکینگ پودر1 قاشق چای خوری
روغن برای سرخ کردنبه میزان لازم

مواد مورد نیاز برای مغز قطاب بادام:

پودر بادام50 گرم
پودر گردو50 گرم
پودر شکر200 گرم
پودر هل1 قاشق مربا خوری

طرز تهیه قطاب بادام بدون فر:

مرحله اول آماده سازی مواد اولیه:

پودر بادام، پودر گردو، پودر شکر و پودر هل را با هم مخلوط کنید و آماده بگذارید.

مرحله دوم آماده سازی خمیر:

ابتدا روغن را داخل کاسه ای ریخته و با همزن خوب مخلوط کنید تا کمی سبک شود حالا شیر را به روغن افزوده خوب مخلوط کنید و در نهایت آرد را به همراه بیکینگ پودر روی مواد الک کرده و خوب مخلوط می کنیم تا خمیری یکدست بدست آوریم. حالا خمیر آماده شده را به مدت 30 دقیقه در یخچال استراحت دهید.

مرحله سوم پیچیدن خمیر:

روی سطح کار را آرد پاشیده و خمیر را با وردنه باز می کنیم و به وسیله کاتر دایره ای و یا یک لیوان خمیر را قالب می زنیم سپس از مواد میانی آماده شده وسط خمیر گذاشته و خمیر را می بندیم و دور تا دور آن را کیپ می کنیم.

مرحله چهارم پخت قطاب:

داخل قابلمه کوچکی را تا نیمه روغن ریخته و قطاب ها را داخل روغن می اندازیم و دو سمت آن را سرخ می کنیم بعد از اینکه قطاب را از داخل روغن خارج کردیم روی دستمال روغن گیر می گذاریم تا روغن اضافی آن جدا شود. بعد از اینکه کمی قطاب خنک شد داخل پودر قند غلطانده و با پودر پسته تزئین می کنیم حالا در کنار چای ایرانی نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه قطاب خانگی:

  1. آرد را تا جایی اضافه کنید تا خمیر یکدستی بدست آید، آرد اضافی باعث می شود تا خمیر قطاب خشک شود.
  2. میزان هل و یا جایگزین کردن آن با پودر دارچین به ذائقه شما بستگی دارد.
  3. داخل پودر قند که قطاب را می غلطانید هم کمی پودر هل می افزاییم.
4/5 - (15 امتیاز)

دسته بندی شده در: