غمبر پلو یکی از غذا هایی سنتی شهر شیراز است که بسیار محبوب است. مقدار مواد گفته شده در دستور برای 4 نفر مناسب است. در تهیه غمبر پلو از گردو، گوشت قلقلی، کشمش و سایر موالد استفاده می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه غمبر پلو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه غمبر پلو

گوشت چرخ کرده400 گرم
برنج4 پیمانه
شیره انگور1 ق غذا خوری
گردو خرد شده50 گرم
زعفران دم کرده3 ق غذا خوری
پیاز2 عدد
آرد نخودچی1 تا 2 ق غذا خوری
کشمش پلویی100 گرم
رب انار2 ق غذا خوری
پودر سیر، آویشن، پودر کاری، زردچوبه و فلفل قرمزبه میزان لازم
نمک و روغنبه میزان لازم

طرز تهیه غمبر پلو

مرحله اول: خیساندن برنج

برنج را پاک کرده و با آب بشورید سپس بزارید همراه مقداری آب و نمک خیس بخورد. یکی از پیاز ها را پوست کرده و با قسمت درشت رنده آن را رنده کنید و مقداری آب پیاز را بگیرید. در ادامه گوشت چرخ کرده را در یک کاسه بریزید و پیاز را به آن اضافه کنید.

مرحله دوم: تهیه گوشت قلقلی

آرد نخودچی و ادویه های گفته شده را نیز اضافه کنید و با دست مواد را مخلوط و ورز دهید و در آخر مقداری نمک نیز اضافه کنید و دوباره هم بزنید. از خمیر تهیه شده به اندازه گردو بردارید و در کف دست خود گرد کنید و به مدت نیم ساعت در یخچال به ان استراحت دهید. در ادامه در یک تابه روغن بریزید و گوشت قلقلی ها را در آن سرخ کنید.

مرحله سوم: تفت دادن مواد لازم

پیاز دیگر را نیز خلایل خرد کنید و در یک تابه آن را تفت دهید. سیر رنده شده را همراه گردو خرد شده به تابه اضافه کنید و تفت دهید. کشمش ها را به مدت 10 دقیقه در آب سرد خیس کنید سپس به تابه اضافه کنید. آویشن و زردچوبه را به تابه بیفزایید و مواد را هم بزنید. شیره انگور ور ب انار را نیز اضافه کنید و تفت دهید.

مرحله چهارم: پخت غمبر پلو

نمک و مقدرای از زعفران دم کرده را به تابه اضافه کنید و هم بزنید. گوشت قلقلی ها را نیز به تابه اضافه کنید و با مواد مخلوط کنید. تابه را از روی گاز بردارید تا مواد مقداری خنک شود سپس برنج را روی گاز قرار دهید تا بپزد و آب آن خشک شود. برنج را آبکش کرده و کف قابلمه را چرب کنید سپس ته دیگ مورد نظر را رد کف قابلمه قرار دهید و یک لایه برنج بریزید و یک لایه از مواد تهیه شده و در آخر مقداری زعفران دم کرده اضافه کنید و درب قابلمه را ببندید تا برنج دم بکشد.

فوت و فن های طرز تهیه غمبر پلو

  1. برای تزیین روی این پلو می توانید از مقداری پیاز سرخ شده و زرشک تفت داده شده استفاده کنید.
  2. اضافه کردن آرد نخودچی اختیاری است اما باعث بهتر شدن بافت گوشت قلقلی های شما می شود.
  3. شما می توانید به جای شیره انگور از شیره خرما یا توت نیز استفاده کنید. حتی می توانید در صورت دوست نداشتن شیره را حذف کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: