کلوچه فومن یک کلوچه اصیل ایرانی است که خاستگاه این کلوچه شهر فومن و سوغات گیلان است، کلوچه فومن کاملا ایرانی می باشد. این کلوچه از دو لایه تشکیل شده است یک لایه خمیری و یک لایه میانی که از مغز گردو و دارچین تهیه می شود که در هنگام پخت عطر بی نظیری فضا را پر می کند. در شهر فومن تهیه این کلوچه خوشمزه هنر دست بانوان می باشد. امروز تصمیم داریم تا طرز تهیه کلوچه فومن اصل به روش بازاری را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد مورد نیاز برای تهیه کلوچه فومن اصل:

مواد خمیر کلوچه:

آرد300 گرم
آب100 گرم
روغن مایع35 گرم
روغن صاف قنادی35 گرم
شربت قنادی1 قاشق غذا خوری
زعفران دم شدهنصف قاشق چایخوری
بیکینگ پودر2 قاشق چایخوری
وانیل1/4 قاشق چایخوری

مواد میانی کلوچه:

آرد200 گرم
شکر150 گرم
روغن صاف قنادی150 گرم
گردوی خرد شده150 گرم
دارچینبه میزان لازم

مواد لازم برای رومال کلوچه:

تخم مرغ1 عدد
زعفران دم شده2 قاشق غذا خوری

طرز تهیه کلوچه فومن به روش بازاری:

مرحله اول آماده سازی خمیر:

برای تهیه خمیر کلوچه روغن مایع، روغن صاف، زعفران، شربت و آب را خوب با هم مخلوط می کنیم تا بافت یکدستی به وجود آید حالا آرد، دانیل و بیکینگ پودر را به تدریج روی مواد الک کرده و ورز می دهیم تا خمیری یکدست بدست آوریم. حالا روی خمیر را می پوشانیم و خمیر آماده شده را به مدت 20 دقیقه استراحت می دهیم.

مرحله دوم آماده سازی مواد مغزی:

ابتدا روغن و شکر درشت را با هم مخلوط کنید و بعد آرد را کم کم به خمیر اضافه و مخلوط کنید تا یکدست شوند، گردو و دارچین و هل را هم در آخر اضافه کرده و یا با باقی مواد مخلوط کنید.

مرحله سوم پیچیدن کلوچه:

بعد از اینکه خمیر 20 دقیقه استراحت کرد آن را به شکل گلوله های یک اندازه درآورید و سپس روی یک میز کار آرد پاشی شده با وردنه باز کنید مقداری از مواد میانی را وسط خمیر قرار داده و آن را جمع کرده و به شکل توپ درآورید. سپس روی آن را با کمک وردنه صاف کرده و کنار بگذارید، همه کلوچه ها را به همین شکل آماده کرده و اجازه دهید 5 دقیقه بماند، سپس مهر مخصوص را به آرد آغشته کرده و روی کلوچه ها طرح بیندازید.

مرحله چهارم پخت کلوچه فومن:

در آخرین مرحله زرده تخم مرغ را با چنگال بزنید تا باز شود، سپس زعفران دم کرده را افزوده و به کمک یک قلمو روی کلوچه ها بمالید، کلوچه ها را برای 30 دقیقه با دمای 260 درجه بپزید بعد از سپری شدن این زمان کلوچه ها را از فر خارج کرده و بعد از خنک شدن در کنار چای ایرانی نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه کلوچه فومن خانگی:

  1. به جای روغن اگر از کره استفاده کنید طعم فوق العاده ای را حس خواهید کرد.
  2. وانیل بهترین طعم دهنده کلوچه است اما استفاده از آن به دلخواه می باشد.
  3. به جای شربت قنادی میتوانید از عسل و یا انواع شربت های موجود در منزل استفاده کنید.
  4. برای مواد میانی از آرد سبوس دار یا آرد برنج هم می توانید استفاده کنید.
  5. حتما از شکر درشت استفاده کنید.
4.4/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: