حلوا کفگیری یکی از حلواهای مجلسی و سنتی است که در تبریز پخته می شود. این حلوا را معمولا با کفگیر قالب می زنند ولی می توان با قالب های سیلیکونی و… نیز این کار را انجام داد. این حلوا را می توان در رنگ های مختلف تهیه کرد و همین یکی از مزیت های این نوع از حلوا است. این حلوا بسیار راحت تر از حلواهای دیگر شکل می گیرد. امروز در آشمزی طرز تهیه حلوا کفگیری را به شما اموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه حلوا کفگیری

آرد سفید4 پیمانه
آرد برنج1 و 1/2 پیمانه
پودر قند4 پیمانه
روغن یا کره آب شده2 و 1/2 پیمانه
بادام پودر شده150 گرم
هل2 ق غذا خوری
زنجبیل2 ق غذا خوری
زعفران1/2 پیمانه
گلاب1/2 پیمانه

طرز تهیه حلوا کفگیری

مرحله اول: گرفتن خامی آرد

شما می توانید برای گرفتن خامی آرد به این روش عمل کنید. قسمت زیرین فر را روشن کنید و آدر را در سینی فر بریزید و دمای فر را روی 130 درجه قرار دهید. سینی فر را در فر قرار دهید و هر 20 دقیقه یکبار هم بزنید تا خامی آرد گرفته شود. با این روش آرد شما دیگر تغییر رنگ نمی دهد.

مرحله دوم: اضافه کردن آرد برنج

اگر فر در دسترس نبود می توانید آرد را در تابه بریزید و بدون روغن به مدت یک ساعت تفت دهید و مدام هم بزنید تا خامی آرد گرفته شود. آرد را از فر خارج کنید و با الک آن را در یک ظرف الک کنید تا آرد شفاف شود. آرد برنج را نیز به آرد تفت داده شده اضافه کنید و هم بزنید. مواد را در قابلمه بریزید و به مدت 10 دقیقه تفت دهید تا خامی آرد برنج از بین برود.

مرحله سوم: اضافه کردن روغن

روغن را اضافه کنید و با کفگیر مواد را هم بزنید و تفت دهید. برای تفت دادن روغن با آرد 10 دقیقه کافی است بعد از این مدت قابلمه را از روی شعله بردارید و بزارید کنار تا کمی خنک شود. بعد از اینکه خنک شد پودر زنجبیل و هل را در قابلمه الک کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن مواد دیگر

پودر بادام را نیز به مواد اضافه کنید و در ادامه گلاب را نیز بیفزایید و هم بزنید تا مواد به خوبی ترکیب شود. نیمی از مواد را از قابلمه بردارید و در یک کاسه بریزید. اگر می خواهید حلوای شما سه رنگ یا بیشتر باشد به همان اندازه ئو تعداد باید مواد بردارید و در ظرف های جدا بریزید.

مرحله پنجم: تهیه حلوا کفگیری

به یک قسمت از حلوا داخل ظرف نصف پودر قند را اضافه و الک کنید و با دست ورز دهید تا ترکیب شود. زعفران را نیز اضافه کنید و ورز دهید. به قسمت دیگر باقی پودر قند را اضافه کنید و دوباره ورز دهید این قسمت می تواند ساده باشد یا می تولانید مقداری پودر کاکائو برای تغییر رنگ اضافه کنید. بعد از این که مواد خوب ترکیب شد هر کدام از مواد را در کناره قابلمه جمع کنید و با کفگیر مقداری از آن را برش بزنید و در ظرف سرو به همین ترتیب بچینید.

فوت و فن های طرز تهیه حلوا کفگیری

  1. اضافه کردن پودر بادام اختیاری است و می توانید آن را از دستور حذف کنید.
  2. برای تفت دادن آرد برنج حواستان باشد که خیلی تفت ندهید چون باعث سوختن آرد برنج می شود.
  3. برای اینکه حلوای شما سبز رنگ شود می توانید در مرحله آخر کمی پودر پسته به مواد بیفزایید.
1.5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: