فسنجون با مرغ درسته نیز یکی از روش های پخت فسنجون است که نکات خاص خودش را دارد. فسنجون یک خورش ترش و شیرین ایرانی متعلق به شمال ایران است. معمولا ایرانی ها این خورش را با برنج سرو می کنند. فسنجان نیز در غذاهای عراقی رایج است و در عراق نیز این خورش تهیه می شود. این خورش به عنوان یک غذا برای مناسبت های خاص و جشن ها در قدیم پخت می شد اما امروزه به غذاهایی تبدیل شده که ممکن است شما هر هفته آن را تهیه کنید. این خورش را با گوشت قرمز و سفید تهیه می کنند که تهیه این خورش با گوشت سفید بیشتر مورد پسند عام مردم است. امروز در آشمزی طرز تهیه فسنجون با مرغ درسته را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه فسنجون با مرغ درسته

گردو500 گرم
رب اناربه میزان لازم
پیاز2 عدد
زعفرانمقداری
مرغ1 عدد کامل
شکر6 ق غذاخوری
آبلیمو1 ق غذاخوری

طرز تهیه فسنجون با مرغ درسته

مرحله اول: آماده کردن مرغ

از شب قبل مرغ را پاک کرده ولی خرد نکنید سپس با آب به خوبی شسته و بزارید خشک شود. مرغ را در نمک و زعفران و فلفل قرار داده و بزارید کل شب را در این مواد باقی بماند تا عطر زعفران به طور کامل به مرغ برسد. در زمانی که می خواهید پخت را شروع کنید در یک قابلمه کمی آب ریخته و یک عدد پیاز را پوست کنده و در آب بریزید سپس مرغ طعم دار شده رات اضافه کرده و بزارید بپزد. کمی که پخت کف های روی مرغ رغا با قاشق گرفته و دور بریزید. وقتی مرغ نیمه پخته شد زیر گاز را خاموش کنید چون باقی مرغ باید با خورش بپزد.

مرحله دوم: آماده کردن خورش

گردو را از شکسته و آسیاب می کنیم سپس در یک تابه بدون اینکه روغن بریزیم گردو ها را می ریزیم و شعله را روشن کرده و با کفگیر به مدت 7 تا 8دقیقه تفت می دهیم. پیاز رنده شده و زردچوبه را نیز اضافه کرده و دوباره کمی تفت می دهیم. یک لیوان را برداشته و در آن آب سرد می ریزیم سپس آب را کمی به گرده اضافه کرده و تفت می دهیم دوباره کمی آب اضافه کرده و تفت می دهیم این کار را تا تمام شدن آب داخل لیوان تکرار می کینم. انجام این کار باعث می شود تا روغن گردو به خوبی از گردو جدا شود و خورش ما به خوبی روغن بیاندازد.

مرحله سوم: ترکیب کردن مواد خورش فسنجون

رب انار را به گردو اضافه کرده و کمی آب در خورش می ریزیم. مرغ را که از قبل کمی پخته بودیم به خورش اضافه کرده و شعله را کم می کنیم. خورش را به مدت دو تا سه ساعت باید بزارید به آرامی بپزد. در نیم ساعت آخر پخت شکر را اضافه می کنیم.

فوت و فن های طرز تهیه خورش فسنجون

  1. برای این که گردو روغن خود را به خوبی خارج کند حتما از آب سرد استفاده کنید.
  2. می توانید شکر را حذف کرده و برای ملس شدن خورش از یک سیب استفاده کنید به این صورت که سیب را رنده کرده و به خورش اضافه کنید.
2.7/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: