دلمه سیرابی به زبان محلی به سغدون معروف است که متعلق به خرم آباد و شهر دزفول است اما در شهر های دیگر نیز پخت می شود. سیرابی سرشار از سلنیم، پروتیئن، ویتامین ب و… است. دلمه سیرابی را حتی کسانی که از طعم سیرابی خوششان نمی آید هم می توانند بپزند و بخورند چون به دلیل ترکیب شدن سیرابی با مواد طعم دار دلمه طعم ناخوشایندی آن را از بین می برد. قطعا سیرابی برای پاکسازی معده و روده بسیار مناسب بوده حتی رپبرای افراد دیابتی توصیه می شود از آن در رژیم غذایی خود استفاده کنند. امروز در آشمزی طرز تهیه دلمه سیرابی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه دلمه سیرابی

سیرابیبه مقدار لازم
گوشت چرخ کرده200 گرم
برنج1 لیوان
لپه4 لیوان
سبزی معطر مخصوص دلمه1 لیوان
روغنبه میزان لازم
پیاز1 عدد
فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم
شنبلیله1 ق غذا خوری
پودر زیره1 ق چای خوری

طرز تهیه دلمه سیرابی

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

سیرابی را پاک کرده و بشویید و در آبکش گذاشته تا آب آن کشیده شود. گوشت را اگر چرخ نکرده اید چرخ کنید سپس در تابه کمی روغن بریزید و گوشت ها را تفت دهید تا کمی سرخ شود. برنج را پاک کرده و بزارید کمی خیس بخورد.

مرحله دوم: پخت مواد

سپس روی شعله گذاشته تا زمانی که جوش بیلاید سپس برنج را آبکش کنید.لپه را نیز پاک کرده و بشویید و بزارید روی شعله تا پخته شود. سبزی معطر مخصوص دلمه شامل ترخون، مرزه، نعناع، جعفری و پیازچه است. سبزی ها را پاک کرده و بشویید وقتی مقداری از آب سبزی ها رفت آن را خرد کنید. پیاز را پوست کنده و خلالی خرد کنید و در تابه روغن ریخته و پیاز ها را سرخ کنید.

مرحله سوم: ترکیب کردن مواد

دو قاشق از پیاز سرخ شده را همراه مقداری روغن در تابه ریخته و گوشت را به آن ها اضافه کرده و تفت دهید. ادویه ها را همراه سبزی مخصوص به گوشت بیفزاید و آنها را خوب تفت دهید. برنج و لپه پخته شده را نیز اضافه کنید و تفت دهید سپس به مقدار لازم نمک اضافه کنید و همه مواد را خوب هم بزنید.

مرحله چهارم: تهیه دلمه سیرابی

سیرابی را به اندازه تقریبی 15 در 15 سانت برش بزنید. از مواد دلمه روی سیرابی بریزید و آن را با نخ و سوزن بدوزید به طوری که هنگام پختن مواد از داخل سیرابی بیرون نریزد. در یک قابلمه یک قاشق پیاز سرخ شده بریزید و به آن مقداری ادویه و شنبلیله اضافه کرده و تفت دهید. پنج لیوان آب روی ان بریزید سپس دلمه های دوخته شده را درون ان قرار دهید و در ظرف را ببندید. وقتی به جوش آمد حرارت را کم کنید و بزارید 3نیم تا 4 ساعت با حرارت ملایم بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه دلمه سیرابی

  1. بنا به سلیقه می توانید وقتی 5 لیوان آب را اضافه کردید مقداری رب هم به آن اضافه کنید.
  2. شنبلیله عطر و بو بسیار خوبی به دلمه می دهد ولی می توانید حذف کنید.
  3. می توانید این غذا در کنار ترشی یا سبزی خوردن سرو کنید.
4.7/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: