آش پتله همدان یکی از آش های اصیل همدان است که به آش شله پتله نیز معروف است. این آش به دلیل اینکه روی نان نیز سرو می شود به آش روی نان نیز معروف است. این آش بسیار مقوی بوده و از آن می توان به عنوان پیش غذا یا عصرانه استفاده کرد. این آش محلی هست و هر منطقه ای به یک سبک درست میکند.بعضی ها گوشت می ریزند ولی من میگم آش نباید گوشت داشته باشد ، که یه استراحت به سیستم بدن داده باشیم.و حبوبات این آش که اصلی ترینش (پتله) هست. پتله نام دیگر بلغور می باشد ، فرق آن ها در این است که برای تهیه پتله گندم را پس از شستن میجوشانند مقابل آفتاب پهن می کنند و گندم خشک شده را می کوبند و پوست گندم را جدا کرده سپس با استفاده از آسیاب هر گندم را چند تکه می کنند. ولی برای تهیه بلغور ، گندم را بدون این که پخته شود آسیاب می کنند. به همین علت بعد از پخت ،بلغور نسبت به پتله حجیم تر می شود. این آش بدون سیر تهیه میشود و در آخر با روغن (جامد یا محلی) سرو میشود. در این آش از سبزی تره استفاده می شود که منحصر به این آش است. امروز در آشمزی طرز تهیه آش پتله را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه آش پتله همدان

عدس1/2 پیمانه
لپه1/2 پیمانه
بلغور گندم1 پیمانه
سبزی تره200 گرم
پیاز داغبه میزان لازم
نمک و فلفلبه میزان لازم

طرز تهیه آش پتله همدان

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

بلغور گندم را از قبل خیس کرده و در قابلمه بریزید. لپه و عدس را پاک کرده و از شب قبل خیس کنید. لپه و عدس را همراه مقداری آب جداگانه می پزیم. در یک قابلمه بلغور را می ریزیم سپس عدس و لپه پخته شده را اضافه کرده و به مقدار لازم آب می ریزیم تا بپزد. مواد را هم زده و اجازه می دهیم تا جوش بیاید. سبزی تره را پاک کرده و بشویید سپس وقتی خشک شده و کمی از آب آن رفت با کارد ریز خرد کنید. پیاز را پوست کنده و خلالی خرد کنید. در یک تابه مقداری روغن ریخته و پیاز ها را سرخ کنید.

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد و پخت

سبزی خرد شده را به مواد داخل قابلمه اضافه کرده و هم می زنیم. پیاز داغ را اضافه کرده سپس نمک و فلفل را نیز می ریزیم و هم می زنیم تا به خوبی مخلوط شود. نیم ساعت صبر می کنیم تا آش کامل بپزد و جا بیفتد.

فوت و فن های طرز تهیه آش پتله همدان

  1. زمانی که قابلمه روی شعله است مدام هم بزتپنید تا قابلمه ته نگیرد.
  2. برای تزیین می توانید از پیاز داغ و نعنا داغ نیز استفاده کنید.
  3. برای سرو این آش می توانید نان را روی کاسه پهن کرده و آش را درون آن بریزید یا در صورت تمایل بدون نان سرو کنید.
3.9/5 - (18 امتیاز)

دسته بندی شده در: