دمپختک باقالی زرد یکی از خوشمزه ترین دمپختک ها می باشد که خیلی ساده و راحت بدون گوشت و مرغ و با تخم مرغ می توانید تهیه کنید. این دمپختک خوشمزه را می توانید با باقالی زرد تهیه کنید و به اندازه تعداد نفرات خانواده تخم مرغ را جداگانه شکسته و روی پلو قرار دهید و سرو کنید. دمپختک باقالی زرد با ترشی یکی از خوشمزه ترین ها می باشد که حتما پیشنهاد می کنیم یک بار تهیه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه دمپختک باقالی زرد را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه دمپختک باقالی

باقالی زرد1 و 1/4 پیمانه
برنج2 پیمانه
پیاز1 عدد
سیر1 حبه
زنجبیلرنده شده 1/2 ق چای خوری به دلخواه
تخم مرغبه اندازه دلخواه
نمک، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه دمپختک باقالی خوشمزه و راحت به روش تهرانی

مرحله اول: آماده سازی

باقالی زرد را از عطاری تهیه کنید و تمیز کنید و برای 1 ساعت داخل آب خیس کنید تا نرم شود و بهتر پخته شود. برنج را نیز بشورید و با کمی نمک خیس کنید و جدا قرار دهید.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

داخل قابلمه کمی روغن ریخته و پیاز نگینی شده را اضافه کنیدو کمی تفت دهید تا سبک شود و بعد سیر رنده شده را اضافه کنید و تفت دهید تا بوی سیر بلند شود و بعد باقالی را از آبکش رد کنید و اضافه کنید.

مرحله سوم: پخت باقالی

سپس به مواد 3 پیمانه آب اضافه کنید و روی شعله را زیاد کنید تا به جوش بیاید و بعد بگذارید برای 20 دقیقه باقالی خوب پخته و نرم شود و بعد از 20 دقیقه باید برنج خیس شده را اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم: پخت دمپختک

دقت کنید زمانی که برنج را اضافه می کنید نباید آب داخل قابلمه زیاد باشد وگرنه برنج شما خمیر می شود. زمانی که آب اضافه قابلمه کشیده شد روی قابلمه دمکنی قرار دهید و بگذارید تا پخته شود و در ادامه داخل یک تابه دیگر باید کمی روغن و کره بریزید و تخم را شکسته و کمی نمک و زردچوبه اضافه کنید و زمانی که دمپختک دم کشید روی آن قرار دهید و سرو کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه دمپختک باقالی با نیمرو

  1. زمان پخت باقلا ها متفاوت است در مرحله پخت تست کنید نباید کامل پخته بشه چون قرار است با برنج هم قل بخوره و دم بکشد.
  2. دقت کنید آب داخل قابلمه زمانی که برنج اضافه می کنید زیاد نباشد وگرنه برنج خمیر می شود.
  3. می توانید زنجبیل را حذف کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: