زیره پلو یکی از غذا های اصیل ایرانی است علاوه بر عطر و طعم بهشتی این غذا، میتوان به خواص آن اشاره کرد. آنتی اکسیدان های موجود در دانه زیره مغز ما را از آسیب های ناشی از رادیکاهای آزاد محافظت می کند و خطر ابتلا به آلزایمر را تا حد زیادی کاهش می دهد. برای اینکه این ماده غذایی پر خاصیت را در سبد مواد غذایی خود قرار دهید امروز زیره پلو ساده و مجلسی و بی نظیر را به شما آموزش می دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه زیره پلو:

زیره سیاهبه میزان دلخواه
برنج4 پیمانه
نمک، روغنبه میزان لازم
عصاره مرغ5 پیمانه
زعفران دم شده4 قاشق غذا خوری

دستور پخت زیره پلو ساده و مجلسی:

مرحله اول آماده سازی برنج:

برنج را پیمانه زده داخل ظرف مناسبی می ریزیم بعد آن را میشوییم تا خاک آن گرفته شود و با مقداری نمک برنج را حدود سه ساعت خیس می دهیم.

مرحله دوم طبخ زیره پلو:

ابتدا عصاره گوشت و یا مرغی که در اختیار داریم را داخل ظرف مناسبی می ریزیم .بعد آب برنج خیس شده را خالی کرده و برنج را به عصاره اضافه می کنیم.

با شعله متوسط اجازه می دهیم تا به حالت برنج کته کاملا بجوشد. در زمانی که نیمی از عصاره داخل برنج از بین رفت زیره را به اندازه ای که با طبع شما سازگار است اضافه کنید (در این مرحله اضافه می کنیم تا زیره به صورت کامل به تمام قسمت های برنج برسد). حالا در این مرحله قابلمه نچسب دیگری را با روغن چرب می کنیم و کمی زعفران ته دیگ می ریزیم و ته دیگ مورد علاقه مان را می چینیم اگر ته دیگ سیب زمینی بود حتما در این مرحله به آنها نمک بزنید.

حالا برنج که تقریبا آبش کشیده شده را روی ته دیگ به آرامی ریخته و روی برنج را روغن داغ و زعفران می دهیم دم کنی می گذاریم تا برنج دم بکشد.

برنج دم کشده را داخل ظرف سرو می کشیم و با برنج زعفرانی و یا ته دیگ تزیین می کنیم. نوش جان

نکات مهم و فوت و فن های زیره پلو:

  1. سعی کنید این برنج را به صورت دمی طبخ کنید به این دلیل که طعم بهتری پیدا میکند ،هم از خواص بی نظیر برنج ایرانی بهره می برید و یک غذای کامل میل می کنید.
  2. در صورتی که خواستید می توانید از گوشت و یا مرغ پخته شده و یا مرغ ریش ریش شده در کنار غذا استفاده کنید.
  3. اگر برای کودکان این غذا را طبخ می کنید به جای عصاره مرغ عصاره قلم را جایگزین کنید.
4/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: