کراکر به نان های ترد و نمکی می گویند که که اغلب به عنوان یک اسنک و میان وعده و یا در کنار سوپ ها سرو می شوند. کراکر ها بسیار ترد و کمی روغنی هستند که برای به دست آمدن این تردی از نوعی مخمر باید در آن استفاده شود. کراکر ها با آرد سفید گندم تهیه می شوند و با کنجد یا تخم کتان پوشانده می شوند. امروز قصد داریم تا طرز تهیه کراکر نمکی را به شما آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه کراکر نمکی:

آرد قنادی500 گرم
روغن زیتون150 گرم
آب180میلی لیتر
نمک1/2 قاشق چای خوری
پودر خمیر مایه1/4 قاشق غذا خوری

طرز تهیه کراکر نمکی خانگی با فر و بدون فر:

مرحله اول آماده سازی خمیر:

ابتدا آب، 120 گرم روغن زیتون، خمیر مایه، نمک و آرد را به هم مخلوط کنید و کاملا ورز دهید تا خمیر یکدستی تهیه شود. حالا مواد را داخل کاسه ای ریخته روی آن را بپوشانید و به مدت 2 ساعت استراحت دهید تا خمیر حجیم و پف کند. در این رسپی از خمیر مایه فوری استفاده شده است که اگر در دسترس ندارید می توانید ابتدا خمیر مایه را با مقداری آب عمل بیاورید سپس با دیگر مواد مخلوط کنید. دقت کنید آرد را نباید یکباره اضافه کنید و سعی کنید به تدریج این کار را انجام دهید تا خمیر بدست بیاد.

مرحله دوم باز کردن خمیر:

خمیر را روی میز کار آرد پاشی شده به کمک یک وردنه به ضخامت 2 میلی متر باز کنید. حالا کراکر ها را به هر شکلی که دوست دارید برش داده و داخل سینی پخت یا تباه دو طرفه بچینید.

مرحله سوم پخت کراکر با فر و بدون فر:

حالا به وسیله یک خلال دندان روی خمیر حفره هایی ایجاد کرده و روی آن را بنا به سلیقه خود با کنجد یا نمک دانه درشت تزئین کنید. حالا سینی حاوی کراکر ها را داخل فر گرم شده با دمای 200 درجه به مدت 10 تا 12 دقیقه بگذارید تا پخته شود. اما برای پخت کراکر بدون فر تابه دو طرفه را بسته و روی شعله پخش کن قرار دهید و به مدت 15 دقیقه بگذارید تا کراکر ها پخته شوند.

مرحله چهارم سرو کراکر ها:

بعد از پخت صبر کنید تا کاملا کراکر خنک شوند سپس از روی کاغذ روغنی جدا کنید. نوش جان

نکات و فوت و فن تهیه کراکر با فر و بدون فر با خمیر مایه:

  1. خمیر باید برای 10 دقیقه خوب ورز دهید تا نرم و لطیف شود.
  2. این نان را می توانید در کنار غذاهای خود سرو کنید و یا به عنوان یک میان وعده سالم نوش جان کنید.
  3. برای برش دادن خمیر کراکر می توانید از قالب های مختلف استفاده کنید.
  4. میزان نمک و کنجد را می توانید تغییر دهید.
Rate this post

دسته بندی شده در: