باسلوق یکی از شیرینی های اصیل ایرانی است که سوغات بعضی از شهرهای ایران هم می باشد. باسلوق را معمولا برای پذیرایی در عید نوروز و شب یلدا استفاده می کنند. باسلوق بیشتر به شکل سفید بوده و با گردو تهیه می شود اما می توان با افزودن کمی رنگ خوراکی و یا پودر ژله میوه ای باسلوق های زیبا و متنوعی را تهیه کرد. امروز قصد داریم تا طرز تهیه باسلوق رنگی با ژله و نشاسته را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه باسلوق رنگی:

نشاسته1/2 لیوان
آب سرد1/5 لیوان
شکر1/2 لیوان
ژله میوه ای1 بسته
گلاب3 قاشق غذا خوری
کره1/2 قاشق غذا خوری

طرز تهیه باسلوق رنگی با ژله و نشاسته:

مرحله اول آماده سازی نشاسته :

ابتدا نشاسته را داخل قابلمه مناسبی ریخته و با آب سرد مخلوط می کنیم تا کاملا نشاسته در آب حل شود، حالا پودر شکر و پودر ژله را می افزاییم و مدام با همزن دستی مخلوط می کنیم تا مواد یکدست شود و تمام ذرات حل شوند.

مرحله دوم حرارت دادن به مواد باسلوق:

حالا مواد را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و مدام با همزن دستی مخلوط می کنیم تا به تدریج به غلظت رسیده و از حالت روان بودن خارج شود.

مرحله سوم افزودن گلاب و کره:

کره و گلاب را در این مرحله می افزاییم و مدام به همزدن روی حرارت ادامه می دهیم تا جایی که مواد از قابلمه جدا شده و مانند حلوا جمع شود بعد از روی حرارت برمی داریم.

مرحله چهارم شکل دادن به باسلوق:

ظرف مستطیلی را با نایلون پوشش می دهیم و با کمی روغن چرب می کنیم حالا مواد باسلوق را که کمی خنک شده به ضخامت 1/5 تا 2 سانتی متر داخل ظرف ریخته و پهن می کنیم حالا به مدت 5 تا 6 ساعت داخل یخچال استراحت می دهیم.

مرحله پنجم سرو باسلوق رنگی:

بعد از گذشت این زمان باسلوق ها را از داخل ظرف خارج کرده و به شکل مکعبی برش می دهیم و داخل پودر نارگیل و یا نشاسته ذرت می غلتانیم تا رطوبتشان گرفته شود و بعد داخل ظرف زیبایی چیده و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه باسلوق رنگی خانگی:

  1. از هر طعم ژله که دوست داشتید می توانید استفاده کنید.
  2. در صورت تمایل می توانید 1 قطره رنگ خوراکی هم داخل مواد باسلوق بریزید تا کمی پر رنگ تر شود.
  3. می توانید زمانیکه باسلوق را داخل ظرف ریختید کمی مغز گردوی خرد شده بیفزایید و خوب فشار دهید تا به خورد مواد برود.
4.9/5 - (8 امتیاز)

دسته بندی شده در: