گاناش نوعی کرم شکلاتی است که با ترکیب خامه و شمش شکلات آماده میشود. اندازه استفاده از خامه و شکلات باعث تغییر نام و نوع کاربرد گاناش میشود. مرحله اول: گاناش روکش، مرحله دوم: گاناش فیلینگ، مرحله سوم: گاناش زیر فوندانت و در آخر، گاناش خمیری یا خمیر شکلات. در آشمزی برای شما عزیزان هر 4 مرحله به صورت مفصل توضیح داده شده است. در آشمزی همراه ما باشید برای طرز تهیه گاناش شکلاتی با خامه و پودر کاکائو.

مواد لازم برای تهیه گاناش شکلاتی

خامه صبحانه1 پاکت
شمش شکلات1 عدد
شیر1لیوان
کره50 گرم
وانیل1 قاشق چایخوری
آر سفید2 قاشق غذاخوری
پودر کاکائو2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه گاناش شکلاتی با خامه و پودر کاکائو

مرحله اول: گاناش روکش

گاناش روکش معمولا برای روکش کیک استفاده می شود و از ترکیب 2 برابر خامه استفاده میشود. در یک ظرف استیل، خامه را با شمش شکلات بریزید و بر روی درب کتری بگذارید تا به روش بن ماری خامه و شکلات آب شود و با هم ترکیب شود. سپس کمی با قاشق و یا مفتول دستی هم بزنید و شیر را به همراه وانیل به ترکیب خامه و شکلات اضافه کنید. گاناش آماده شده را از روی حرارت برداشته و برای کاور می توانید استفاده کنید.

گاناش شکلاتی با خامه و پودر کاکائو

مرحله دوم: گاناش فیلینگ

گاناش فیلینگ معمولا برای شیرینی کوکی نیز استفاده می شود. از ترکیب مساوی خامه و شکلات نیز تهیه می شود. از گاناش فیلینگ همینطور در چیز کیک و همینطور به صورت لا به لا در بین کیک اسفنجی نیز استفاده میشود. بعد از ریختن بر روی کوکی، در یخچال بگذارید تا خودش را بگیرد.

گاناش شکلاتی فیلینگ

مرحله سوم: گاناش برای زیر فوندانت

گاناش زیر فوندانت همانطور که از نامش مشخص است باید طوری باشد که سفت شود تا فوندانت بر روی آن بماند. بنابراین برای تهیه گاناش زیر فوندانت از دو برابر شکلات و 1 خامه صبحانه استفاده میکنیم. شکلات و خامه را به همراه کره داخل ظرفی بریزید و صورت بن ماری آماده کنید. بعد از ترکیب شدن مواد با هم، گاناش زیر فوندانت آماده است. از گاناش زیر فوندانت به تنهایی میتوان در بین لاایه های کیک و یا روکش کیک نیز استفاده کرد.

گاناش برای زیر فوندانت

مرحله چهارم: گاناش خمیری یا خمیر شکلات

گاناش خمیری یا خمیر شکلات، معمولا برای تزئین کیک ها استفاده میشود. به صورت گل رز و یا طرح های دیگری که آماده می کنند بر روی کیک ها نیز استفاده میشود. آماده سازی گاناش خمیری مانند گاناش زیر فوندانت است و بعد از آماده شدن فقط کافی است که آرد تفت داده شده را به گاناش اضافه کنید تا بتوانید به صورت خمیری دربیاورید. اگر بعد از آماده شدن ترکیب گاناش، خمیر سفت بود می توانید از مقداری شیر استفاده کنید تا خمیر نرمی را داشته باشید.

گاناش خمیری

نکات کلیدی و فوت و فن های گاناش شکلاتی

  1. برای بهتر فرم گرفتن گاناش برای روکش می توانید از هم زن برقی استفاده کنید تا خامه فرم بگیرد.
  2. بعد از آماده سازی می توانید گانالش شکلاتی را در یخچال به مدت 1 هفته نگهداری کنید.
  3. هرچه گاناش خامه بیشتری داشته باشد، رقیق تر نیز میشود.
  4. در مرحله گاناش زیر فوندانت بهتر است گاناش لطیف باشد تا فوندانت به راحتی بر رویش بخوابد و صاف شود.
  5. در مرحله گاناش فیلینگ بهتر است کار با همزن باشد و می توانید برای ماندگاری بالاتر از پودر ژله استفاده کنید.
  6. برای میزان اندازه ای که در دستور آمده برای یک مرحله می باشد.
  7. با توجه به میزان کیک و کوکی های خود می توانید مقدار اندازه را تغییر دهید.
4.2/5 - (12 امتیاز)

دسته بندی شده در: