کیک یکی از انواع شیرینی است که اصالتی اروپایی دارد. کیک از زمان باستان به روش های مختلف طبخ می شده ولی کیک پف دار و لطیف با آرد های سفید از سده هجدهم به بعد به وجود آمده است. کیک شکلاتی یکی از پرطرفدار ترین کیک ها در دنیا می باشد که آن را هم به شکل کیک ساده و هم برای کیک تولد و یا عروسی با روکش های متنوع تهیه می کنند. کیک ها در مجاورت هوا خشک می شوند به همین دلیل کیک هایی که برای مراسم خاص تهیه و تزئین می شوند کیک کاملا با مواد روکش می شود. برای یاد گرفتن طرز تهیه کیک شکلاتی ترد و خوشمزه با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک شکلاتی:

آرد2 پیمانه
شکر1 پمانه
روغن1 پیمانه
تخم مرغ3 عدد
پودر کاکائو2 قاشق غذا خوری
وانیل1/4 قاشق چایخوری
بیکینگ پودر1 قاشق چایخوری
شکلات خورد شده یا شکلات چیپسی3 قاشق غذا خوری

طرز تهیه کیک شکلاتی ترد و خوشمزه:

مرحله اول آماده سازی تخم مرغ ها:

ابتدا تخم مرغ ها را داخل کاسه تمیزی ریخته و تا زمانیکه کمی از حالت لختگی خارج شود مخلوط می کنیم. حالا شکر و وانیل را به مواد افزوده و به مدت 7 دقیقه مواد را مخلوط کنید تا حالت کرمی و کشدار پیدا کند.

مرحله دوم افزودن شکلات:

در این مرحله روغن پودر کاکائو را به روغن مایع افزوده و خوب مخلوط کنید و به مواد کرمی افزوده و دوباره مخلوط کنید.

مرحله سوم افزودن آرد:

حالا آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و سه مرتبه الک می کنیم و مرتبه چهارم به تدریج روی مواد کیک الک کرده و خوب با لیسک مواد را به خورد هم می دهیم و در نهایت شکلات ها را به خمیر می افزاییم حالا مواد کیک شکلاتی ما آماده است.

مرحله چهارم آماده سازی قالب :

داخل قالب مورد نظر را با روغن و یا کره خوب چرب کنید و سطح داخلی قالب را کاملا آرد پاشی کنید حالا مواد کیک شکلاتی را داخل قالب ریخته قالب را بلند کرده و چند بار به آرامی روی میز کار می کوبیم تا مواد جابه جا شده و سطح مواد کاملا صاف شود.

مرحله پنجم پخت کیک:

کیک را به مدت 50 دقیقه در فر گرم شده با دمای 175 درجه سانتی گراد می گذاریم و تا 45 دقیقه به هیچ عنوان درب فر را باز نمی کنیم بعد از گذشت این زمان با یک خلال چوبی کیک را تست می کنیم اگر پخته شده بود و چیزی به خلال چوبی نچسبید کیک را از فر خارج کرده و از داخل قالب خارج می کنیم و اجازه می دهیم تا کاملا خنک شود. کیک شکلاتی ما آماده است می توانید نوش جان کنید و تا 4 روز در ظرف در بسته نگهداری کنید.

نکات و فوت و فن تهیه کیک شکلاتی:

  1. اگر تمایل داشتید که کیک بیشتر تیره شود 2 قاشق از آرد کم کرده و پودر کاکائو را جایگزین کنید.
  2. نکته بسیار مهم در تهیه این کیک مخلوط کردن آن است که طبق زمان های داده شده مخلوط کنید کیک با کیفیت تری خواهید داشت.
  3. این کیک را به محض خارج کردن از فر از قالب جدا کنید به دلیل آرد و روغنی که ته قالب زدیم کیک به راحتی از قالب جدا می شود فقط کافیست دور قالب را با یک چاقو شل کرده و کیک را روی توری مخصوص کیک برگردانید تا کاملا خنک شود.

راز خوشمزگی کیک شکلاتی:

100 گرم خامه را روی حرارت بگذارید و گرم کنید حالا 75 گرم شکلات تخته ای خرد شده را به خامه بیفزایید و خوب مخلوط کنید تا شکلات ها کاملا حل شوند این ترکیب را زمانی که کیک خنک شد روی کیک بریزید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید.

4.3/5 - (229 امتیاز)

دسته بندی شده در: