شیرینی نخودی یا نان نخودچی یکی از شیرینی های سنتی شهر قزوین می باشد. معمولا شیرینی نخودچی یکی از شیرینی های سنتی و نوروزی قزوینی های عزیز می باشد. شیرینی نخودچی تشکیل شده از آرد نخود گل می باشد که مرغوب ترین نوع نخود در میان نخود های آجیلی می باشد. خمیر شیرینی نخودچی به نسبت دیگر خمیر های شیرینی خشک است و فقط با ورز دادن در کیسه فریزر و یا در نهایت آماده سازی خمیر شیرینی نخودچی در غذاساز و یا خمیر گیر است که بسیار در لطیف شدن خمیر کمک میکند. بنابراین در آشمزی همراه ما باشید برای دانستن تمام راز و رمز در تهیه شیرینی نخودچی قزوین به روش بازاری.

مواد لازم برای تهیه شیرینی نخودچی قزوین:

آرد نخود۱ کیلو
پودر قند۵۰۰ گرم
روغن نیمه جامد۵۰۰ گرم
پودر هل۱ قاشق غذا خوری
خلال پسته یا پودر پستهبرای تزئین

طرز تهیه شیرینی نخودچی قزوین بازاری:

مرحله اول افزودن پودر قند:

پودر قند را به همراه پودر هل الک کرده و در یک ظرف گود بریزید.

مرحله دوم افزودن روغن جامد:

روغن را در یک قابلمه ریخته و روی حرارت بگذارید و زمان دهید تا فقط گرم شود و روغن آب شود و سپس کم کم به پودر قند و هل اضافه کنید. تمام مراحل هم زدن یا باید با همزن برقی با دور پائین باشد و یا با غذاساز و یا به روش سنتی با دست آماده سازی کنید.

مرحله سوم افزودن آرد نخود:

آرد نخود را الک کرده و کم کم به مواد اضافه کنید آن هم به این دلیل که اگر یکجا آرد را بریزید نمیتوانید به خوبی خمیر را ورز دهید و خمیر خیلی سفت میشود. بنابراین آرد را کم کم به مواد اضافه کنید.

مرحله چهارم استراحت خمیر شیرینی نخودچی:

در آخر پس از به دست آمدن خمیر شیرینی نخودچی اگر خمیر به همین مقدار است باید به مدت ۱ نصف روز زمان استراحت دهید و اگر از این مقدار کمتر و یا بیشتر است بنابراین باید خمیر را به مدت بیشتر از ۱ روز و یا کمتر از یک نصف روز زمان استراحت در نظر بگیرید.

مرحله پنجم قالب زدن:

قبل از شروع به کار این مرحله فر را روشن کرده و با حرارت ۱۵۰-۲۰۰ درجه سانتی گراد تا فر گرم شود. قالب سنتی شیرینی نخودچی قالب گل چهارپر می باشد ولی شما با قالب های کوچکی که دارید می توانید نخودی را قالب بزنید. خمیر شیرینی را روی میز کار آرد پاشی شده قرار دهید و با کمک نایلون و وردنه خمیر را باز کنید تا روی سطح خمیر ترک نخورد. سپس قالب را در آرد زده و قالب بزنید و در سسینی بچینید. سپس با خلال پسته و یا پورد پسته تزئین نمائید.

مرحله ششم تهیه شیرینی نخودچی قزوین:

در آخر که شیرینی ها را قالب زدید و آمده کردید، سینی را در فر قرار دهید و به مدت ۳ تا ۵ دقیقه یعنی به مدت ۱۵ دقیقه زمان در نظر بگیرید و هر ۵ دقیقه درب فر را باز کنید و سینی را بچرخانید. بعد از این مدت شیرینی نخودچی آماده شده است و باید به مدت ۱ نصف روز زمان دهید تا شیرینی خودش را از سینی جدا و رها کند تا بتوانید به راحتی شیرینی را از سینی جدا کنید.

نکات کلیدی در پخت شیرینی نخودچی قزوین

  1. شیرینی نخودچی را حتما طبق زمان های گفته شده آماده سازی کنید.
  2. شیرین نخودچی را فقط با آرد نخود مخصوص قنادی باید آماده کنید.
  3. برای تهیه پودر قند کافی است که شکر را آسیاب کنید.
  4. برای آماده سازی شیرینی می توانید مقدار اندازه ها را با یک لیوان از مواد گفته شده آماده کنید.
  5. شیرینی نخودچی را با قالب های کوچک آماده کنید زیرا همه ی زیبایی شیرینی به کوچک بودن آن است.
4/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: