شیرینی نخودچی یکی از شیرینی های اصیل ایرانی است. این شیرینی به دلیل محبوبیت و ماندگاری زیاد آن یکی از شیرینی هایی است که برای پذیرایی سال نو استفاده می شود. شیرینی نخود چی را با آرد نخود گل که بسیار با کیفیت است تهیه می کنند. شما می توانید این این شیرینی را با فر و بدون فر در منزل تهیه کنید. امروز قصد داریم در آشمزی تا طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی بدون فر به شما آموزش دهیم.

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه آرد نخودچی خانگی:

آرد نخودچی500 گرم
هل سبز سائیده1 قاشق مربا خوری
پودر قند250 گرم
روغن جامد250 گرم
پستهبه میزان لازم

طرز تهیه شیرینی نخود چی خانگی ساده بدون فر و با فر:

مرحله اول آماده سازی خمیر شیرینی نخودچی:

ابتدا آرد نخودچی و پودر قند را جدا گانه الک کنید. حالا پودر قند و روغن را با هم مخلوط کنید و با همزن یا خمیر زن همزن بزنید تا کرمی رنگ شود.

مرحله دوم افزودن آرد نخودچی:

حالا آرد نخودچی و پودر هل را روی شیرینی ها الک کنید و تا حدی ورز دهید تا انسجام پیدا کند و از حالت خشک و شکننده خارج شود.

مرحله سوم استراحت دادن به خمیر:

حالا خمیر را به شکل گلوله هایی در آورده و داخل نایلون قرار داده و به مدت 6 تا 12 ساعت در دمای محیط آشپزخانه قرار دهید تا خمیر استراحت کند.

مرحله چهارم قالب زدن خمیر:

حالا خمیر را روی سطح صافی به ضخامت 2 سانتی متر پهن کنید و با یک قالب کوچک که گل چهار پر می باشد، خمیر را قالب بزنید و داخل سینی مخصوص پخت شیرینی قرار دهید و با تکه های ریزی از پسته شیرینی را تزئین کنید.

مرحله پنجم پخت شیرینی:

حالا سینی شیرینی را داخل فر گرم شده با دمای 175 درجه سانتی گراید به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار دهید. دقت کنید دمای هر فر متفاوت است. بعد از 15 دقیقه حتما شیرینی ها را بررسی کنید. اگر شیرینی پخته بود داخل فر خارج کرده و اجازه دهید تا خنک شود. بعد داخل ظرف سرو چیده و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه شیرینی نخودچی بازاری:

  1. برای اینکه شیرینی نخودچی مسنجم شود می توانید یکبار از چرخ گوشت رد کنید.
  2. برای نگهداری آن را داخل ظرف درب داری چیده و روی هر لایه نایلون بی اندازید.
  3. جایگزین پسته می توانید نقطه ای زرد از زعفران را با خلال دندان رو شیرینی بزنید.

Rate this post

دسته بندی شده در: