واویشکا مرغ یکی از انواع واویشکاهایی است که در گیلان تهیه می شود. در انواع دیگر واویشکا از گوشت چرخ کرده، گوشت تکه ای، گوشت اردک و.. ممکن است استفاده شود. شما می توانید این غذا را بدون برنج یا همراه برنج میل کنید. در تهیه این غذا از مواد دیگری نیز به جز مواد گفته شده در دستور برای طعم و عطر استفاده می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه واویشکا مرغ را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه واویشکا مرغ

پیاز2 عدد متوسط
سیر3 حبه
مرغبه میزان دلخواه
رب گوجه فرنگی1 ق غذا خوری سر پر
زعفران دم کرده3 ق غذا خوری
گوجه پوره شده2 عدد
نمک، فلفل سیاه و زردچوبهبه میزان دلخواه
روغنکمی
آب نارنج یا آبغورهمقداری

طرز تهیه واویشکا مرغ

مرحله اول: تفت دادن مواد لازم

پیاز ها را پوست کنید و نگینی خرد کنید سپس در تابه روغن بریزید و آن را سرخ کنید و وقتی پیاز سبک شد زردچوبه به آن اضافه کنید تا طلایی شود. سیر را پوست کنید و با رنده خرد کنید سپس سیر را اضافه کنید و وقتی بوی سیر بلند شد تکه های مرغ نیم پز شده یا خام را اضافه کنید.

مرحله دوم: اضافه کردن رب و زعفران

زعفران را اضافه کنید تا مرغ رنگ و طعم بگیرد. در ادامه نمک و رب را اضافه کنید و کمی هم بزنید تا رنگ رب به غذا اضافه شود. گوجه ها را با آب بشورید سپس با رنده به شکل پوره در بیاورید و به مواد واویشکا اضافه کنید.

مرحله سوم: پخت واویشکا

مقداری آب جوش به مواد اضافه کنید و درب قابلمه را ببندید تا کمی مواد بپزد و آب آن کشیده شود. بعد از اینکه غذا خوب جا افتاد و به یک غلظت مناسب رسید آب نارنج و غوره را اضافه کنید و بعد از 10 دقیقه واویشکا را از روی گاز بردارید و در ظرف سرو بریزید و همراه کته میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه واویشکا مرغ

  1. میزان آب این غذا باید کم و غلیظ باشد و خوب جا افتاده باشد و اگر اینطور نبود باید بزارید مقدار بیشتری بجوشد تا آب آن کشیده شود.
  2. برای سرو این غذا می توانید از سیب زمینی سرخ کرده به عنوان دورچین و تزیین غذا استفاده کنید.
  3. به جای آب نارنج یا آبغوره می توانید از چند قطره آب لیموی تازه نیز استفاده کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: