مجبوس مرغ یکی از غذاهای خوشمزه عربی می باشد. این غذا بسیار مجلسی و آسان است. این غذا به اسم مچبوس است که در شهرهای جنوبی ایران به خصوص عسلویه و کنگان نیز تهیه می شود. این غذا در واقع مخلوطی از پلو با ادویه های مختلف به همراه مرغ می باشد. به دلخواه می توانید از سبزی معطر خشک یا تازه نیز در تهیه این پلو استفاده کنید. این پلو به صورت دمی با آب مرغ یا گوشت تهیه می شود. این غذا بسیار پر طرفدار است و با ذائقه ایرانی ها بسیار هم خوانی دارد. امروز در آشمزی طرز تهیه مجبوس مرغ عربی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه مجبوس مرغ عربی:

برنج۴ پیمانه
مرغ۴ تکه
لپه۱ لیوان
کشمش۱ لیوان
پیاز2 عدد
گوجه فرنگی۳ عدد
روغن مایع و جامدبه میزان لازم
نمک فلفل سیاه زردچوبهبه میزان لازم
فلفل دلمه ای۱ عدد
لیمو عمانی۲ عدد

طرز تهیه مجبوس مرغ خوشمزه با لپه و کشمش:

مرحله اول آماده سازی لپه:

لپه را با ۱ لیوان آب به مدت ۲ ساعت خیس کنید و سپس روی حرارت بگذارید تا آب لپه تمام شود و کمی لپه نیم پز شود. سپس به مقدار ۱ پیاله از لپه را برداشته و برای تزئين کنار قرار دهید.

مرحله دوم پخت مرغ:

پیاز را خرد کرده و در تابه ریخته و روغن بریزید و روی حرارت سرخ کنید کمی از پیاز بردارید و برای تزئین جدا بگذارید. سپس مرغ را به همراه فلفل دلمه ای خرد شده و لیمو عمانی و ادویه های لازم را به پیاز اضافه کنید در تابه و تفت دهید و سپس به میزان ۲ لیوان آب به تابه بریزید و درب تابه را بگذارید و زمان دهید تا مرغ بپزد. سپس بعد از ۱ ساعت که مرغ پخته شد، مرغ را از سس مرغ برداشته و در روغن سرخ کنید. و کنار بگذارید

مرحله سوم آماده سازی برنج:

برنج را که از قبل خیس کردید به همراه گوجه ها را رنده کرده به آب مرغ اضافه کنید. حالا نسبت آب مرغ را با برنج تنظیم کنید و لپه را نیز اضافه کنید. صبر کنید تا آب اضافی برنج تبخیر و برنج نرم شود. سپس برنج را دم بگذارید.

مرحله چهارم تهیه مجبوس مرغ:

در ادامه وقتی برنج دم کشید آن را دخل دیس کشیده و مرغ را روی آن قرار دهید و لپه و پیاز داغ کنار گذاشته و کشمش تفت خورده را برای تزئین استفاده کنید. نوش جان

نکات و فوت و فن تهیه مجبوس مرغ:

  1. می توانید از ران مرغ و یا سینه مرغ استفاده کنید.
  2. می توانید ابتدا مرغ را با ادویه های لازم و پر عطر مزه دار کنید و سپس بپزید.
  3. می توانید مجبوس را با رب گوجه فرنگی آماده کنید.
  4. می توانید مجبوس مرغ را آبکش کنید و ته دیگ دلخواه قرار دهید.
  5. افزودن کشمش اختیاری و قابل حذف است.
3/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: