جوجه پریده یکی از خوراک های خوشمزه است که با نان می توانید به عنوان شام یا پیش غذا میل کنید. در تهیه این غذا از گوشت و مرغ استفاده نمی شود و می تواند یک غذای مناسب برای دوران رژیم یا برای افرادی باشد که رژیم گیاهخواری دارند. مواد اصلی این خوراک بادمجان است که با مواد دیگر ترکیب می شود و یک غذای خوشمزه تهیه می شود. این غذا یک غذای گیلانی است و دلیل نام گذاری آن به این اسم این است که در آن مرغ استفاده نمی شود به همین دلیل جوجه پریده می گویند. امروز در آشمزی طرز تهیه جوجه پریده را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه جوجه پریده

بادمجان5 عدد
گوجه4 عدد
رب1 ق غذا خوری
پیاز1 عدد
عصاره گوشت یا مرغ1 عدد
عصاره زعفران1 عدد
غوره یا آبغوره3 ق غذا خوری
روغنبه میزان لازم
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه جوجه پریده

مرحله اول: آماده کردن بادمجان ها

بادمجان ها را با آب بشورید سپس با چاقو پوست بادمجان را بگیرید و یک برش در وسط آن ایجاد کنید. در یک کاسه آب و نمک بریزید و بادمجان ها را در آن قرار دهید تا تلخی آن گرفته شود.

مرحله دوم: سرخ کردن بادمجان

در تابه روغن بریزید سپس بادمجان ها را در تابه قرار دهید و مقداری زردچوبه اضافه کنید و صبر کنید تا هر طرف بادمجان بپزد. بعد از سرخ شدن بادمجان ها را از تابه خارج و در یک ظرف قرار دهید. پیاز ها را پوست کنید و خرد کنید سپس در تابه با زردچوبه سرخ کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن مواد دیگر

در این مرحله رب را همراه غوره های شسته شده که چنبه انگور را از آن جدا کردید به تابه اضافه کنید یا می توانید از آبغوره نیز استفاده کنید و هم بزنید. عصاره های گفته شده را اضافه کنید. در این مرحله ادویه های گفته شده را نیز باید اضافه کنید و خوب هم بزنید. مقداری آب جوشیده نیز به تابه اضافه کنید و بعد از مدتی که جوشید در یک قابلمه بادمجان های سرخ شده را بچینید و گوجه هایی که حلقه ای خرد کردید را نیز روی بادمجان ها بچینید در ادامه سس تهیه شده را اضافه کنید و درب قابلمه را ببندید.

مرحله چهارم: پخت جوجه پریده

قابلمه را روی گاز قرار دهید و حرارت را ملایم کنید و بزارید خوراک شما بپزد و خوب جا بیفتد. بعد از مدتی که آب خوراک خوب جا افتاد گاز را خاموش کنید و خوراک را در ظرف سرو بریزید و می توانید آن را با برنج یا نان و حتی خالی نیز میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه جوجه پریده

  1. برای طعم دار شدن بیشتر می توانید از مقداری پودر پابریکا و پودر دارچین نیز استفاده کنید.
  2. به جای سرخ کردن بادمجان می توانید بادمجان را کبابی کنید که با این روش سالم تر است.
  3. عصاره گوشت یا مرغ نیز قابل حذف می باشد ولی برای طعم دار شدن خوب است استفاده کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: