گوش فیل پاپیونی یکی از دسر های سرخ شده ایرانی است که در افغانستان نیز محبوبیت دارد. خمیر این دسر به شکل گوش فیل است و در روغن سرخ می شود سپس روی هر تکه از گوش فیل ها پسته خرد شده و پودر قند ریخته می شود. این شیرینی به خصوص در ماه رمضان و نوروز همراه با چای سرو می شود. گوش فیل با دوغ یکی از دسر های معروف اصفهان نیز است که اصفهانی ها گوش فیل را با دوغ ترش ترکیب کرده و میل می کنند. امروز در آشمزی طرز تهیه گوش فیل پاپیونی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه گوش فیل پاپیونی

تخم مرغ2 عدد
ماست1/2 پیمانه
روغن جامد2 ق سوپ خوری
بکینگ پودر1 ق مربا خوری
آرد2 و نیم پیمانه
شربت بار1 ق سوپ خوری

مراحل طرز تهیه گوش فیل پاپیونی

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

تخم مرغ ها را در یک کاسه شکسته سپس با همزن برقی هم می زنیم تا سفیده با زرده ترکیب شود. بکینگ پودر و ماست را در این مرحله اضافه کرده و کمی هم بزنید تا به خوبی پف کند.

مرحله دوم: تهیه شربت بار

برای تهیه شربت بار به این صورت عمل کنید ابتدا 2 پیمانه آب را در قابلمه ریخته و روی شعله قرار دهید وقتی آب به جوش آمد دو قاشق غذاخوری به آن آبلیمو اضافه کنید. در این مرحله 1 پیمانه شکر به آن اضافه کرده و بزارید بجوشد وقتی شربت شروع به قل کردن کرد گلاب و زعفران را به آن اضافه کرده و کمی هم بزنید. بعد از اضافه کردن زعفران صبر کنید تا کمی شربت قوام بیاید.

مرحله سوم: ترکیب کردن مواد

سفیده تخم مرغ را به مواد اضافه کنید و هم بزنید. 2 لیوان از آرد را اضافه کرده و بقیه آرد را کم کم اضافه کنید تا خمیر لطیفی بدست آید. خمیر را به مدت 2 تا 5 ساعت در یک ظرف در دار در محیط آشپزخانه استراحت داده بعد از گذشت زمان گفته شده خمیر را در یک سطحی قرار دهید و کمی آرد به آن بپاشید و با وردنه آن را به اندازه نیم میل پهن و باز کنید. چون می خواهید گوش فیل های ما شکل پاپیونی داشته باشند خمیر را با چاقو به شکل های مستطیل کوچک برش داده و با دست وسط آن را کمی جمع کنید و با اضافه خمیر های باقی مانده بنا به سلیقه خود مانند بستن پاپیون خمیر را نیز ببندید.

مرحله سوم: سرخ کردن گوش فیل پاپیونی

گوش فیل ها را در روغن شناور و سرخ کنید وقتی به خوبی سرخ شد بلافاصله گوش فیل ها را در شربت بار که درجه آن 60 می باشد به مدت 3 تا 5 دقیقه قرار می دهیم سپس از شربت بار گوش فیل ها را جدا کرده و در ظرف مناسب سرو کنید.

فوت و فن های طرز تهیه گوش فیل پاپیونی

  1. اگر از آرد بیش از اندازه استفاده کنید باعث می شود گوش فیل ها به خوبی پف نکنند.
  2. وقتی می خواهید گوش فیل ها را در روغن قرار دهید حواستان باشد که روغن به خوبی گرم شده باشد.
Rate this post

دسته بندی شده در: