بریانی اصفهان یکی از خوشمزه ترین غذاهای سنتی شهر اصفهان می باشد که آوازه آن تا خیلی شهرها و یا کشورها هم رسیده است. بهترین بریانی (بریونی) به روش سنتی در اصفهان با گوشت گوسفندی تهیه می شود و طعم بسیار خوبی دارد. امروز قصد داریم تا طرز تهیه بریانی اصفهانی اصل با گوشت و جگر سفید را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه بریانی اصفهانی اصل:

گوشت سر دست گوسفندی500 گرم
جگر سفید گوسفندی100 گرم
دنبه50 گرم
پیاز درشت2 عدد
پودر دارچین1 قاشق غذا خوری
زعفران دم شدهبه میزان لازم
گردو، خلال پسته و بادامبه میزان لازم
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه بریانی اصفهانی با گوشت و جگر سفید:

مرحله اول پخت جگر سفید:

برای پخت جگر سفید تکه های جگر را به همراه 2 عدد پیاز برش خورده و آب، نمک، فلفل و زردچوبه داخل قابلمه ای ریخته و زمان می دهیم تا کاملا پخته شوند.

مرحله دوم پخت گوشت:

گوشت را هم به همراه دنبه داخل قابمه مناسبی ریخته و به همراه 2 عدد پیاز برش خورده، آب، فلفل و زردچوبه کاملا بپزید و زمان می دهیم تا کاملا مغز پخت شود.

مرحله سوم چرخ کردن جگر سفید و گوشت:

جگر سفید را بعد از پخت از داخل آب خارج کرده و به همراه 2 عدد پیاز که پخته شده بود چرخ می کنیم. گوشت، دنبه و پیاز پخته شده را هم جداگانه چرخ می کنیم.

مرحله چهارم تفت دادن جگر سفید:

جگر سفید را داخل تابه مناسبی ریخته و به همراه زعفران و دارچین خوب تفت دهید تا کاملا کمی طلایی شود سپس از روی حرارت بر می داریم.

مرحله پنجم آماده سازی گوشت:

در این مرحله نیاز به کفگیر بریانی داریم کفگیر را روی حرارت می گذاریم و گوشت آماده شده را روی کفگیر می ریزیم و منظم می کنیم سپس کمی زعفران و دارچین افزوده و روی حرارت قرار می دهیم کمی که برشته شد روی نان سنگک بر می گردانیم.

مرحله ششم سرو بریانی:

حالا کمی از جگر آماده شده را هم کنار گوشت می ریزیم و با خلال پسته، بادام و گردو تزیین کرده و در کنار سبزی خوردن تازه، لیمو ترش و نان تازه سرو و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه بریانی اصفهانی اصل:

  1. دارچین و زعفران ادویه اصلی این غذا هستند در افزودن آنها دست و دلبازی کنید.
  2. بعد از چرخ کردن مواد نمک آن ها را اندازه کنید.
  3. در صورت تمایل کمی نعنا خشک هم موقع سرو به گوشت اضافه کنید.
  4. از کمی زرشک هم برای تزیین بریانی می توانید استفاده کنید.
4.2/5 - (31 امتیاز)

دسته بندی شده در: