وقتی به شب چله یا همان شب یلدا نزدیک می شویم باسلوق یکی از اصلی ترین انتخاب هایمان می باشد آن هم به دلیل زیبایی و رنگارنگ بودن آن است. البته باید گفت باسلوق را علاوه بر شب یلدا در شب چهارشنبه شوری نیز آماده می کنند. باسلوق تهیه شده از نشاسته گل است که آماده سازی اش و پخت نشاسته و گرفتن ترش آن کمی مهارت دارد که آشمزی همه ی فوت وفن های یک باسلوق عالی و ویژه را برای شما عزیزان آورده است و شما می توانید به راحتی و با دستور تهیه ای که آشمزی برای شما آماده کرده است یک باسلوق رنگی بی نقص با پودر ژلاتین را آماده کنید و در شب یلدا و یا مناسبت های دیگر آن را تهیه کنید و نوش جان فرمائید.

مواد لازم برای تهیه طرز تهیه باسلوق خانگی با پودر ژلاتین

نشاسته گل۳۰۰ گرم
آب سرد۳ لیوان
رنگ مجاز خوراکی۲ عدد سبز و قرمز
پودر ژلاتین۱ قاشق غذا خوری
آب جوشیده۱ لیوان
پودر نارگیل۱ کاسه پر
شکلات چیپسی مدل اشکبه میزان لازم
کره۵۰ گرم
گلاب۱ استکان
شکر۱ لیوان

طرز تهیه باسلوق خانگی با پودر ژلاتین

مرحله اول: ژلاتین

ژلاتین را به همراه گلاب و شکر و آب جوش روی بخار کتری قرار دهید و هم بزنید تا با هم ترکیب شوند و بعد از اینکه مایع ژله شفاف شد، از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله دوم: نشاسته گل

نشاسته گل ترش مزه است و برای آنکه بتوانید این ترشی را از بین ببرید، کافی است که آب سرد را روی نشاسته گل بریزید و زمان دهید تا کمی نشاسته خیس بخورد. سپس آب را برون بریزید و مجدد آب روی نشاسته بریزید و نشاسته را در آب سرد ابتدا حل کنید و سپس روی حرارت قرار دهید تا نشاسته پخته شود.

مرحله سوم: ترکیب مواد

نشاسته که ۵ دقیقه ای روی حرارت بود ژلاتین آماده شده را به نشاسته اضافه کنید و هم بزنید. نکته عمل آمدن باسلوق در هم زدن آن است. بعد از اینکه باسلوق شروع به حباب زدن کرد، کره را از یک سمت به خورد ژلاتین دهید تا با هم مخلوط شود. بعد از گذشت مدتی و با دیدن جمع شدن باسلوق در تابه وقت آن است که باسلوق را از روی حرارت بردارید.

مرحله چهارم: رنگی کردن

باسلوق را ۳ قسمت کرده و یک قسمت سبز و دیگری قرمز و آخری سفید بماند.

مرحله پنجم: فرم دادن

باسلوق را ابتدا در سلفون چرب شده بگذارید به ترتیب رنگ هندوانه و سپس فرم دهید و برش بزنید. در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و سپس در پودر نارگیل بگذارید تا نارگیلی شود.

مرحله ششم: سرو باسلوق یلدائی

در آخر برای دانه های هندوانه از شکلات چیپسی استفاده کنید و در ظرف مورد نظر سرو کنید و در یخچال بگذارید تا هنگام سرو خودش را کاملا بگیرد.

نکات و فوت وفن های لازم در تهیه باسلوق

  1. نکته ی مهم در تهیه باسلوق گرفتن ترشی نشاسته است که گفته شد با آب سرد نشاسته را باید خیس کنید.
  2. نکته ی دیگر در تهیه باسلوق هم زدن آن است تا نشاسته ته نشین نشود.
  3. برای انسجام بیشتر از پودر ژلاتین در باسلوق استفاده شده است.
  4. باسلوق را می توانید بدون رنگی کردن و به روش معمول گرد کنید و از مغز گردو برای تزئین استفاده کنید.
4.7/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: