باقلوا استانبولی یکی از خوشمزه ترین باقلوا های ترکیه می باشد. باقلوا گونه‌ای شیرینی است که در کشورهای ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و کشورهای آسیای میانه و قفقاز، برخی کشورهای عربی، یونان، قبرس و برخی مناطق روسیه تهیه می‌شود. باقلوا شیرینی سنتی ترکان آسیای میانه و ترکمن‌های قدیم نیز هست. باقلوا در ایران به شکل‌های مختلف همچون لوزی، مربعی و لوله‌ای و در انواع طعم‌های پسته ای، گردویی ،بادامی، نارگیلی و کاراملی با مواد اولیه نظیر: گلاب، شکر، هل، آرد، بکینگ پودر، زرده تخم مرغ، خاکه قند، شیر، روغن تهیه می‌شود. باقلواهای شهر غازی عِینتاب در ترکیه و باقلوای باکو (باکی باکلاواسی) از مشهورترین باقلواها می‌باشند. در ایران این شیرینی در شهرهای کاشان، قزوین، یزد، تبریز و سردرود تهیه می‌شود. امروز در آشمزی یک باقلوا استانبولی رولی خوشمزه را با هم یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه باقلوا استانبولی

پسته1 پیمانه
گردو1 پیمانه
هلنصف ق غذا خوری
دارچیننصف ق غذا خوری
شکر5 ق غذا خوری
گلاب3 ق غذا خوری
ورقه باقلوا استانبولی یا خمیر یوفکا1 بسته
کره100 گرم

طرز تهیه شربت باقلوا استانبولی

شکر1 پیمانه
آب1 پیمانه
زعفران دم کرده غلیظ2 ق غذا خوری
هلنصف ف غذا خوری
گلاب2 ق غذا خوری

طرز تهیه شربت باقلوا

ابتدا شکر و آب را روی حرارت گذاشته تا شکر خوب حل شود و به غلظت برسد سپس گلاب و هل را اضافه می کنیم و در آخر زعفران دم کرده غلیظ را بهش اضافه می کنیم و زمان می دهیم تا خوب غلیظ شود و می گذاریم کنار تا سرد شود.

طرز تهیه باقلوا استانبولی رولی

مرحله اول ( آماده سازی مواد میانی )

ابتدا پودر پسته و بادام را همراه با دارچین و هل و گلاب و شکر مخلوط می کنیم خوب میکس می کنیم تا مواد نسبتا منسجمی بدست بیاد.

مرحله دوم (پیجیدن باقلوا )

اگر از خمیر یوفکا استفاده می کنید حتما کنار دستتون یه پارچه باشه تا وقتی رول می کنید لایه دیگر زود خشک نشود. کره را آب کرده و هر لایه خمیر را خوب کره می زنیم و سپس از مواد میانی در عرض خمیر مانند تصویر قرار می دهیم. به کمک یک وردنه نازک مخصوص باقلوا را خوب رول کنید و هر رول را به کمک چاقو به برش های یک اندازه ببرید.

و یا می توان به شکل های زیر نیز خمیر باقلوا استانبولی را برش داد :

مرحله سوم ( پخت باقلوا )

کف ظرف مورد نظر را چرب کرده و رول های باقلوا را کنار هم بچینید و در فر از قبل گرم شده در دمای 180 درجه سانتی گراد بمدت 35 دقیقه قرار می دهیم تا خوب باقلوا ها طلایی برشته شوند. در آخر چند دقیقه گریل را روشن کرده تا روی باقلوا ها نیر کمی برشته و طلایی شود بعد از اتمام زمان پخت، باقلوا ها را از فر خارج کرده همان طور که داغ است شربت سرد را روی باقلوا ها می ریزیم و اجازه می دهیم تا شربت خوب به خورد باقلوا هامون برود و سپس با پودر پسته و یا گل تزئین می کنید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های باقلوا استانبولی

  • مهم ترین نکته باقلوا مرحله شربت ریختن است یعنی شربت باید حتما سرد و باقلوا داغ باشد تا خوب جذب مواد شود.
  • در هنگام رول کردن باقلوا حتما اونا رو خیلی محکم رول کنید تا وا نرود و یا از هم نپاشد.
  • مواد میانی باقلوا سلیقه ای می باشد.
  • باقلوا استانبولی را در ظرف بسته در جای خنک قرار بدید.
  • سعی کنید از خمیر باقلوا استانبولی استفاده کنید زیرا نازک تر می باشد.
4.3/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: