آش بلغور شمالی یکی از انواع آش های سنتی نیز می باشد. آش بلغور را به دلیل خوشمزگی بیش از اندازه ی آن در بیشتر نقاط ایران تهیه می کنند. این آش خوشمزه را با گوشت و بدون گوشت آماده می کنند. بیشتر شمالی ها آش بلغور را بدون گوشت تهیه می کنند اما برای مجلسی شدن آن از گوشت قلقلی نیز استفاده می کنند. آش بلغور علاوه بر بلغور از حبوبات دیگر نیز در این آش استفاده می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه آش بلغور و عدس را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه آش بلغور ساده:

بلغور گندم۱ لیوان
نخود آبگوشتی۱ لیوان
لوبیا چیتی۱ لیوان
عدس۱ لیوان
اسفناج گشنیز جعفری۵۰۰ گرم پاک نکرده
نمک فلفل سیاه زردچوبهبه میزان لازم
پیاز۱ عدد
نعنا خشک۲ قاشق غذا خوری پر
آب و روغنبه میزان لازم

طرز تهیه آش بلغور بدون گوشت با عدس و سبزی

مرحله اول آماده سازی حبوبات:

حبوبات را پاک کرده و از ۱ شب جلوتر آن ها را در آب خیس کنید و هر نصف روز آب حبوبات را عوض کنید. سپس در یک قابلمه تا نیمه آب ریخته و نمک و روغن اضافه کنید. زمان دهید تا اب به جوش آید و سپس حبوبات خیس خورده را البته به جز بلغور، بقیه را در آب در حال جوش ریخته و زمان دهید تا به مدت ۲ ساعت پخته شود.

مرحله دوم افزودن سبزی:

مقدار سبزی گفته شده پاک نشده است. سبزی را پاک کرده و چند مرحله آبکشی کنید. سپس به صورت ریز خرد کرده و بعد از ۲ ساعت پخت حبوبات، سبزی را اضافه کنید.

مرحله سوم افزودن بلغور:

بعد از ۲ ساعت و نیم که از پخت آش گذشت باید بلغور را به همراه ادویه ها اضافه کنید. بلغور گندم زمان زیادی برای پخت نمی خواهد و سریع پخته می شود و در آش لعاب می اندازد.

مرحله پنجم تهیه نعنا خشک:

پیاز را خرد کرده و سرخ کنید و برای خوش رنگ شدن از زردچوبه استفاده کنید. نعنا خشک را نیز به صورت جدا با کمی روغن به روی حرارت تفت دهید. مقداری از پیاز داغ و نعنا داغ را برای تزئین کنار بگذارید.

مرحله ششم سرو آش بلغور:

بعد از ۳ ساعت از پخت آش که گذشت آش بلغور شما آماده است و می توانید به عنوان پیش غذا در کنار غذاهای دیگر و یا به صورت تک به عنوان غذای اصلی سرو شود. بنابراین آش بلغور را در ظرف مورد نظر سرو کرده و با نعنا داغ و پیاز داغ تزئین کرده و نوش جان کنید.

نکات کلیدی در تهیه آش بلغور ساده:

  1. آش بلغور را می توانید همراه گوشت تهیه کنید.اگر از حبوبات نمی توانید استفاده کنید می توانید آن ها را حذف کنید و با عدس و جو تهیه کنید.
  2. می توانید آش بلغور را می توانید با کشک یا دوغ سرو کنید.
  3. حبوبات را از شب قبل خیس کنید تا نفخ آن گرفته شود.
  4. نعنا را بیش از اندازه حرارت ندهید، زیرا تلخ می شود.
4.3/5 - (30 امتیاز)

دسته بندی شده در: