آش بوشهری یکی از آش های اصیل و پر آوازه این شهر می باشد، آش بوشهری ;i در زمان های گذشته به آن آش سبز نیز گفته می شده است، در سال 1395 به عنوان میراث ناملموس شهر بوشهر ثبت گردید. این آش تقریبا مشابه شله مشهدی می باشد که طبخ آن بسیار آسان نیست و نیاز به کمی تجربه دارد که ما امروز به شما کمک خواهیم کرد یک آش بوشهری فوق العاده تند و تیز را در منزل تهیه کنید با ما در آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه آش بوشهری

گوشت قرمز300 گرم
لوبیا قرمز300 گرم
برنج250 گرم
شوید50 گرم
تره100 گرم
پیاز1 عدد
نمک و فلفل قرمز و سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه و پخت آش بوشهری

مرحله اول ( پخت گوشت )

ابتدا در یک قابلمه گوشت و لوبیا قرمز را همراه کمی زردچوبه، ادویه و پیاز با مقداری آب بپزید. برنج را نیز با یک لیوان آب به صورت جداگانه بپزید تا خوب له شود سپس سبزی آش را به برنج اضافه کرده تا سبزی کمی با برنج پخته شود. در این مرحله مواظب مقدار آب قابلمه و ته گرفتن برنج باشید.

مرحله دوم ( ریش ریش کردن گوشت )

گوشت را از قابلمه لوبیا خارج کرده و ریش ریش می کنیم و مقداری از لوبیا ها با کمک گوشت کوب برقی و یا گوشت کوب دستی خوب له کرده سپس آن را به قابلمه برنج اضافه می کنیم و نمک و فلفل آش را اندازه می کنیم ( برای رقیق کردن آش بوشهری از آب گوشت و لوبیا استفاده کنید پس توجه داشته باشید آن را دور نریزید).

مرحله سوم ( پخت آش بوشهری )

پس از رقیق کردن آش آن را روش شعله متوسط گذاشته و تا 20 دقیقه می گذاریم تا آش خوب جابیفتاد سپس گوشت های ریش ریش شده را اضافه می کنیم و مدام به صورت چرخشی هم می زنیم این آش بوشهری باید کشدار و تند و تیز باشد سپس در ظرف سرو ریخته با پیاز داغ تزئین کنید.

نکات و فوت و فن های آش بوشهری

  • می توان 2 ق غذا خوری ترخون به سبزی ها اضافه کرد.
  • می توان همه مواد را با گوشت کوب برقی میکس کرد.
  • مدام آش را هم زده تا ته نگیرد.
  • این آش اصلا نباید آبکی باشد.
  • آب لوبیا باعث رنگ قرمز آش می شود.


4.2/5 - (14 امتیاز)

دسته بندی شده در: