آش زرشک یکی از آش های تقریبا ترش و ملس است که در شهر های مختلف ایران تهیه می شود. از خواص زرشک می توان به کاهش وزن و درمان سنگ کلیه و… اشاره کرد. این آش باعث تصفیه خون شما نیز می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه آش زرشک را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه آش زرشک

آب زرشک1 لیتر
آب قلمکمی
نخود و لوبیا چیتی یا قرمز1 لیوان
پیاز1 عدد
رشته آش خرد شده1 مشت
روغنبه میزان لازم
آرد1 ق غذا خوری
مرزه خشک3 ق غذا خوری
آویشن1 ق غذا خوری
زرشک تازه300 گرم
پیاز داغ و نعنا داغبرای تزیین روی آش

طرز تهیه آش زرشک

مرحله اول: پخت حبوبات

حبوبات را از شب قبل پاک کنید و با آب بشورید و در مقداری آب قرار داده و بزارید نفخ آن گرفته شود. در ادامه در زمانی که می خواهید آش را تهیه کنید حبوبات را در یک قابلمه ریخته و همراه مقداری آب بزارید بپزد.

مرحله دوم: تهیه آب زرشک

برای تهیه آب زرشک در خانه ابتدا زرشک ها را در دو لیوان آب بریزید سپس این ترکیب را در قابلمه ریخته و مقداری روی حرارت قرار دهید تا زرشک ها نرم شوند. در ادامه زرشک ها را از صافی چند بار رد کنید تا به طور کامل آب زرشک دربیاید.

مرحله سوم: پخت مواد

پیاز را پوست کرده و خلالی خرد کنید سپس همراه مقداری روغن در یک قابلمه بریزید و پیاز را تفت دهید سپس آرد را اضافه کرده و مقداری تفت دهید تا خامی آن گرفته شود. در ادامه آب زرشک و آب قلم را به پیاز های تفت داده شده بیفزایید سپس حوبات پخته شده را نیز اضافه کنید و بزارید برای مدتی مواد خوب با هم ترکیب شوند.

مرحله چهارم: اضافه کردن سایر مواد

در 20 دقیقه پایانی پخت آش زرشک تازه را همراه رشته و مرزه اضافه کنید و نمک و ادویه های گفته شده را نیز اضافه کنید و گاز را خاموش کنید. آش را در ظرف سرو بریزید و روی آن را با نعنا داغ و دیاز داغ تزیین کنید.

فوت و فن های طرز تهیه آش زرشک

  1. شما می توانید در تهیه این آش از زرشک کوهی نیز استفاده کنید که دارای خواص بیشتری است.
  2. شما می توانید در تهیه این آش از مقداری رب انار یا آلو نیز استفاده کنید.
  3. رشته قابل حذف است و اگر از طعم آن در آش خوشتان نمی آید می توانید از دستور حذف کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: