آش بنه تشکیل شده از سته ی محلی و کوهی می باشد که بنه می باشد. این آش خوشمزه بسیار طبع گرم دارد و مخصوص شب های زمستان می باشد. خود پسته ی بنه برای فصل پائیز می باشد و پس از اینکه از درخت چیده میشود باید آن را خشک کرد و سپس در آب جوش ریخته شود تا پوست روی آن گرفته شود و در آش استفاده شود. بنابراین اگر شما هم طرفدار غذاهای محلی می باشید همراه ما باشید برای تهیه آش بنه مرودشت.

مواد لازم برای تهیه آش بنه

سبزی آش۵۰۰ گرم
بنه۱ کیلو
نخود۱ لیوان
لوبیا۱ لیوان
برنج آشی۱ لیوان
نمک فلفل سیاه زردچوبهبه میزان لازم
رب انار۱ قاشق مربا خوری
پیاز۱ عدد
سیر۱ بوته
نعنا۲ قاشق غذا خوری
کره ی محلی۱ پیاله
آب و روغن مایعبه میزان لازم

دستور پخت آش بنه

مرحله اول: بنه

همانطور که گفته شد بنه را وقتی خشک شد با هاون بکوبید و سپس در آب جوش بریزید و سپس از صافی رد کنید و سپس آن پوستی که از هسته جدا میشود را در آش استفاده می کنیم.

مرحله دوم: حبوبات

حبوبات را از یک شب جلوتر خیس کرده و سپس آبکش کرده و در قابلمه ریخته و به میزان ۵-۶ ایوان آب و ۱ قاشق غذا خوری نمک و روغن محلی را بریزید و روی حرارت گذاشته تا به مدت ۲ ساعت حبوبات بجوشد.

مرحله سوم: سبزی آش

مقدار سبزی آش پاک نکرده می باشد تا در اندازه گیری دچار مشکل نشوید. سبزی را پاک کرده و چند مرتبه در آب خیس کنید و سپس آبکشی نمائید. سپس سبزی را خرد کرده و به حبوبات اضافه کنید.

مرحله چهارم: تزئینات

پیاز و سیر و نعنا برای تزئین آش بنه میباشد و باید مرحله به مرحله آماده شود. پیاز را خرد کرده و در روغن سرخ کنید و برای خوشرنگ شدن زردچوبه اضافه کنید. سیر را خرد کرده و در روغن داغ شده کمی تفت دهید و سریع بردارید تا تلخ نشود. نعنا را نیز در روغن داغ شده تفت دهید و سپس از روی حرارت بردارید زیرا نعنا با حرارت بالا تلخ میشود. مقداری را در آش ریخته و باقی مواد را برای تزئین نگهداری کنید.

مرحله پنجم: آش بنه

بعد از گذشت ۲ ساعت بنه و ادویه های لازم را به همراه رب انار به آش اضافه کرده و همه را با هم، هم میزنیم تا آش بنه زیر و رو شود. به مدت ۲ ساعت و نیم تا ۳ ساعت زمان می خواهد تا آش بنه جا بیفتد.

مرحله ششم: سرو آش بنه

در آخر آش بنه را در ظرف مورد نظر سرو کرده و با نعنا داغ و پیاز و سیر داغ تزئین نمائید و نوش جان فرمائيد.

طرز تهیه آش بنه

نکات لازم برای تهیه آش بنه مرودشت

  1. همانطور که گفته شد بنه را باید خشک استفاده کنند و سپس بکوبید و در آب جوش ریخته تا پوست پسته از هسته جدا شود و آن را از صافی رد کرده و در آش استفاده کنید.
  2. نعنا و سیر نباید در حرارت بالا زیاد تفت بخورد زیرا تلخ میشود.
  3. از پسته بنه تازه می توان ترشی بنه را نیز آماده کرد و در کنار آش بنه نیز سرو کرد.
  4. بنه در دامنه کوه های مرودشت نیز می روید و مخصوص مرودشت می باشد.
  5. این آش بسیار آش مقوی می باشد و مخصوص زمستان و پائیز می باشد.
  6. این مقدار اندازه برای ۶ نفر می باشد.
4.2/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: