گردو پلو یکی از غذاهای اصیل ایرانی می باشد. این غذا به دلیل وجود گردو بسیار مغذی و گرم کننده بدن است و غذایی بسیار مناسب برای فصل سرماست. گردو پلو اصالتا مربوط به شهرکرد و از غذای مجلسی این شهر به حساب می آید. امروز قصد داریم تا طرز تهیه گردو پلو با گوشت مجلسی شهرکرد را به شما آموزش دهیم با آشمزی همراه باشبد.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه گردو پلو با گوشت:

برنج4 پیمانه
گوشت چرخ شده400 گرم
مغز گردو400 گرم
پیاز2 عدد
کره50 گرم
زرشکبه میزان لازم
زعفرانبه میزان لازم
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه گردو پلو با گوشت مجلسی:

مرحله اول آماده سازی گوشت:

ابتدا یکی از پیازها را پوست گرفته و رنده ریز کنید حالا آب اضافی آن را جدا کرده و با گوشت مخلوط کنید کمی نمک، فلفل و زردچوبه بیفزایید و خوب ورز دهید تا گوشت کاملا یکدست شود.

مرحله دوم پخت گوشت:

حالا از مواد گوشتی آماده شده به اندازه یک فندق برداشته و میان دو دست خوب گرد کنید و داخل تابه ای که کمی روغن داخل آن ریخته و چرب کرده اید کوفته ریزه ها را خوب تفت دهید.

مرحله سوم آماده سازی گردو:

گردو ها را داخل کمی آب خیس می کنیم تا نرم شوند سپس یک عدد پیاز را خلال کرده و داخل روغن خوب تفت می دهیم تا طلایی شود سپس گردوی خیس خورده، زرشک و زعفران را به پیاز بیفزایید و کمی تفت دهید و از روی حرارت بردارید.

مرحله چهارم آماده سازی برنج:

برنج را شسته و به مدت 2 ساعت با آب و نمک خیس کنید سپس برنج را در آب در حال جوش ریخته و بعد از نیم پز شدن برنج آن را آبکش کنید و روی آن آب ولرم بریزید.

مرحله پنج دم گذاشتن گردو پلو:

داخل قابلمه مناسبی کمی روغن ریخته و ته دیگ دلخواهتان را بچینید سپس لایه به لایه از برنج آبکش شده، گردوی تفت خورده و گوشت لا به لای برنج بریزید و مقداری از آن را برای تزیین نگه دارید. در نهایت کره و زعفران را روی برنج بدهید و برنج را دم بگذارید.

مرحله ششم سرو گردو پلو:

گردو پلو را بعد از اینکه دم کشید داخل دیس زیبایی بکشید و با باقی گوشت و مواد گردویی روی برنج را تزیین کرده و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه گردو پلو با گوشت شهرکرد:

  1. می توانید از سینه مرغ نگینی شده هم به جای کوفته ریزه استفاده کنید.
  2. زرشک را می توانید از مواد اولیه حذف کنید.
  3. می توانید گوشت را به همراه برنج دم نکنید و زمان سرو روی برنج بریزید.
4.3/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: