ته چین یک غذای رسمی و مجلسی ما ایرانی هاست و آن را در مراسمات خاص تهیه می کنیم. اکثر ته چین ها بر پایه نوعی گوشت و سبزیجات قرار دارد اما امروز قصد داریم تا طرز تهیه ته چین بادمجان و قارچ بدون گوشت را به شما آموزش دهیم که بسیار مناسب برای گیاه خواران عزیز می باشد پس با آشمزی همراه باشید.

مواد مورد نیاز جهت تهیه ته چین بادمجان و قارچ:

برنج3 پیمانه
پیاز سرخ شده1/2 پیمانه
قارچ150 گرم
زرده تخم مرغ3 عدد
بادمجان3 عدد
ماست1 پیمانه
روغن مایع1/2 پیمانه
زعفران دم شدهبه میزان لازم
نمک و فلفلبه میزان لازم
کره50 گرم

طرز تهیه ته چین بادمجان و قارچ بدون گوشت:

مرحله اول آماده سازی برنج:

برنج را پاک کرده و می شوییم و به مدت 2 ساعت آن را در آب و نمک خیس می کنیم و بعد برنج را آبکش کرده و کمی برنج را زنده تر از همیشه بر می داریم.

مرحله دوم آماده سازی بادمجان:

بادمجان ها را پوست گرفته و به مدت 30 دقیقه داخل آب و نمک می گذاریم بعد آبکش کرده و بادمجان ها را داخل روغن خوب سرخ می کنیم تا طلایی شود.

مرحله سوم آماده سازی قارچ:

قارچ ها را به شکل ورقه ای برش می دهیم کمی آبلیمو می زنیم تا رنگ قارچ تغییر نکند حالا داخل روغن بادمجان ها را با حرارت بالا سرخ می کنیم.

مرحله چهارم آماده سازی ته چین:

کف قابلمه مناسبی برای پخت ته چین را خوب چرب می کنیم. داخل کاسه ای تخم مرغ، روغن، ماست، زعفران، نمک و فلفل را خوب مخلوط می کنیم و حالا نیمی از برنج را داخل این مواد می ریزیم و خوب مخلوط می کنیم و این مخلوط را به داخل قابلمه منتقل می کنیم و خوب فشرده می کنیم.

مرحله پنجم افزودن بادمجان و قارچ:

حالا بادمجان، پیاز داغ و قارچ را روی لایه زعفرانی می چینیم و بعد لایه برنج سفید را روی آن می ریزیم و باز کمی فشرده می کنیم.

مرحله ششم دم گذاشتن ته چین بادمجان و قارچ:

در این مرحله کره را ذوب کرده روی ته چین می ریزیم و درب ظرف را میبندیم و به مدت 45 دقیقه زمان می دهیم تا ته چین کاملا دم شود.

نکات و فوت و فن تهیه ته چین بادمجان و قارچ:

  1. روغن جامد را می توان جایگزین کره کرد.
  2. میزان زعفران و رنگ ته چین به سلیقه شما بستگی دارد.
  3. بهتر است از ماست چکیده برای ته چین استفاده کنید.
  4. برای تزئین ته چین از زرشک و بادام تفت داده شده استفاده می شود.
4/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: