کیک اسفنجی ساده و خوشمزه یکی از انواع کیک ها می باشد که پایه کیک تولد و خامه کشی است و شما می توانید به راحتی برای مناسبت های مختلف این کیک را تهیه کنید. کیک اسفنجی به دلیل بافت خوب و نرمی که دارد بسیار گزینه خوبی می باشد. کیک اسفنجی را می توانید همانند دیگر کیک ها با فر و بدون فر و یا در حتی در توستر نیز تهیه کنید. همه مواد به پیمانه گفته شده است تا بتوانید به راحتی مواد را اندازه گیری کنید. در این رسپی از ماست یا شیر استفاده نمی شود.امروز در آشمزی طرز تهیه کیک اسفنجی با فر و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک اسفنجی با پف زیاد برای تولد

تخم مرغ6 عدد
آرد2 پیمانه
پودر قند2 پیمانه
آب جوش1/2 پیمانه
بیکینگ پودر1 ق چای خوری
وانیل1/4 ق چای خوری
نمک1 پنس

طرز تهیه کیک اسفنجی برای 8 الی 10 نفر با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی مواد

ابتدا همه مواد را در دمای محیط تا همه مواد شوند. سپس با پیمانه یا لیوان فرانسوی همه مواد را اندازه کنید. فر را با دمای 180 روشن کنید تا گرم شود. قابلمه ای با قطر با 26 سانت روی شعله پخش کن قرار دهید تا گرم شود.

مرحله دوم: جدا سازی زرده و سفیده

سفیده و زرده را جدا کنید. سفیده را کمی همزن برقی بزنید تا کف کند سپس 1 پیمانه پودر قند را به تدریج اضافه کنید و هم بزنید تا سفیده فرم بگیرد، به طوری که وقتی کاسه را بر می گردانید نباید از ظرف بیرون بریزید. سفیده را داخل یخچال قرار دهید تا خنک بماند.

مرحله سوم: هم زدن زرده

زرده ها را به همراه وانیل و مابقی پودر قند را اضافه کنید و هم بزنید تا زرده کرمی رنگ شود. سپس آبجوش را اضافه کنید و با سرعت بالا سریع مواد را هم بزنید تا مواد از روان بودند خارج شود و بعد سفیده را اضافه کنید و آرد و بیکینگ پودر و نمک را باهم مخلوط و سه بار الک کنید و به تدریج به مواد اضافه کنید و با لیسک هم بزنید تا مواد به خوبی مخلوط شود.

مرحله چهارم: پخت کیک اسفنجی با فر و بدون فر

مایه کیک را داخل یک قالب گرد به قطر 26 بریزید و سه بار به سطح بکوبید تا هوای اضافه آن خارج شود. قالب را در فر از قبل گرم شده به مدت 45 الی 55 دقیقه بگذارید تا کیک پخته شود و در انتها گریل را روشن کنید تا سطح کیک نیز طلایی شود. برای پخت بدون فر نیز باید مواد را داخل قابلمه بریزید و روی درب قابلمه دمکنی قرار دهید و بگذارید تا ککی برای 60 دقیقه پخته شود. سپس از قالب خارج و به دلخواه تزیین کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه کیک اسفنجی خوشمزه و ساده برای تولد و مهمانی

  1. بهتر است مواد را به آرامی هم بزنید تا پف مواد گرفته نشود.
  2. با خلال دندان از مرکز کیک چک کنید.
  3. زمانی که آبجوش را اضافه می کنید باید سریع هم بزنید.
4.5/5 - (10 امتیاز)

دسته بندی شده در: