خورشت آلو قیسی یکی از مفید و خوشمزه ترین غذاهای سنتی ایرانی است. بیشتر در خطه گیلان پخت می شود با طعم ترش و شیرین ولی در شهرهای فارس زبان با اضافه کردن شکر خورشتی تقریبا شیرین درست می کنند. این خورش حاوی منبع پروتئین (گوشت سفید) است و همچنین آلوها که خواص زیادی دارند مخصوصا پخته شده آنها. برای یاد گرفتن خورش آلو قیسی با مرغ، این خورش جذاب و خوشمزه با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه خورش آلو قیسی با مرغ

مرغ (ران یا سینه)4 تکه
پیاز2 عدد بزرگ
آلو خوشتی100 گرم
برگه زرد آلو50 گرم
الو سیاه50 گرم
فلفل سفید، زرد چوبهاز هر کدام یک قاشق چایخوری
زعفران غلیظ دم شده4 قاشق غذا خوری
چوب دارچین1 عدد
روغن و نمکبه میزان لازم

دستور پخت خورش آلو قیسی با مرغ گیلانی

مرحله اول آماده سازی مواد اولیه:

آلو ها را جداگانه خیس می کنیم بعد می شوریم تا شن های احتمالی از آن خارج شوند. حالا آلو ها را داخل آب خیس می کنیم و کنار می گذاریم. پیازها را برای قوام بیشتر خورشت خلالی می کنیم و داخل روغن تفت می دهیم تا کاملا طلایی و عسلی شوند.

مرحله دوم طبخ خورشت آلو قیسی:

حالا نیمی از پیاز ها را داخل ظرف طبخ غذا می ریزیم مرغ را به آن افزوده و همراه پیاز به خوبی تفت می دهیم تا رنگ مرغ ها هم تغییر کند. در این مرحله نیمی از تمام ادویه ها را اضافه می کنیم و روی مرغ آب جوشیده می ریزیم تا حدی که فقط روی مرغ ها را بگیرد درب ظرف را گذاشته و اجازه می دهیم دو سوم پخت مرغ انجام شود.

حالا داخل تابه ای باقی پیاز سرخ شده را می ریزیم و آلوها را اضافه می کنیم و با ادویه ها کاملا تفت می دهیم تا مزه ها کامل به خورد یکدیگر بروند.

در این مرحله این مخلوط آلوها را به مرغ اضافه می کنیم و می گذاریم باقی پخت انجام شود. این خورشت در نهایت باید رنگ زرد و آب غلیضی داشته باشد خورش آلو قیسی با مرغ آماده شده را به همراه یک برنج کته ایرانی سرو می کنیم. نوش جان

نکات مهم و فوت و فن های آلو قیسی با مرغ

  1. در صورت تمایل به طعم غذای شیرین از 2 قاشق شکر داخل غذا استفاده کنید که طعم بهشتی به این غذا می دهد.
  2. چون عطر و طعم و رنگ زعفران بسیار قابل توجه است بهتره است زعفران را ساییده و در دو مرحله اول و اواخر پخت به غذا اضافه کنید.
  3. اگر تمایل به مصرف زعفران نداشتید مقداری رب را با پیاز داغ تفت دهید و بعد آلو ها را اضافه کنید.
  4. استفاده از چوب دارچین در این غذا به این دلیل می باشد که طعم بهتری به غذا بدهد و هم اینکه رنگ زعفران را تحت تاثیر قرار ندهد. اگر در دسترس نداشتید از پودر دارچین به مقدار کم در اواخر پخت استفاده کنید.
4.6/5 - (12 امتیاز)

دسته بندی شده در: