پیراشکی مرغ یکی از سالم ترین پیراشکی ها می باشد که بسیار خوشمزه و لذیذ است. برای تهیه این پیراشکی یا می توان مرغ را پخت ریش ریش کرد و یا سینه مرغ را فیله کرد و با مواد تفت داد. این غذای خوشمزه را می توان در مهمونی و تولد ها استفاده کنید. امروز در آشمزی یک پیراشکی مرغ با خمیر جادویی خوشمزه را با هم یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه خمیر پیراشکی مرغ

خمیر مایهنصف ق غذا خوری
آب ولرمنصف لیوان
شکرنصف ق غذا خوری
شیرنصف لیوان
روغن مایع1/2 لیوان
آرد3 لیوان
تخم مرغ1 عدد
نمک1 ق چای خوری

مواد لازم برای مواد میانی پیراشکی مرغ

سینه مرغ1 عدد
پیاز2 عدد
قارچ400 گرم
پنیر پیتزابه مقدار لازم
فلفل دلمه1/2
نمک و فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه پیراشکی مرغ با خمیر جادویی

مرحله اول ( تهیه خمیر جادویی )

آب ولرم را داخل یک کاسه یا لیوان ریخته و شکر و خمیر مایه را بهش اضافه می کنیم و هم می زنیم و درب آن را می گذاریم و بمدت 10 دقیقه کنار بزارید تا خمیر مایه عمل بیاد.

در کاسه دیگر تخم مرغ و شیر و روغن مایع و نمک را با هم مخلوط کنید و خمیر مایه عمل اومده را به موادمون اضافه کنید و هم بزنید سپس شروع به اضافه کردن آرد کنید ( مقدار آرد گفته شده در دستور تقریبی است ممکن است کمی بیشتر و یا کمی کمتر آرد بخواهد ) وقتی خمیر جمع شد شروع کنید 10 دقیقه ورز دادن. خمیر باید لطیف باشد و به دست نچسبد ( سعی کنید با ورز دادن چسبندگی خمیر را بگیرید اگر به میزان زیادی آرد اضافه کنید خمیر خشک می شود ) آن را داخل کاسه از قبل چرب شده قرار بدید سلفون کشیده و در جای گرم بمدت 1 ساعت قرار بدید تا حجیم شود و پف کند.

طرز تهیه خمیر پیراشکی مرغ

مرحله دوم ( تهیه خمیر مواد میانی پیراشکی مرغ )

سینه مرغ را داخل قابلمه با پیاز و فلفل و زردچوبه و آب ریخته و اجازه می دهیم تا مرغ خوب پخته شود سپس آن را ریش ریش می کنیم.

داخل تابه دیگر پیاز را نگینی خرد کرده تفت می دهیم تا طلایی شود سپس قارچ را ورقه ورقه کرده اضافه می کنیم تا آب قارچ کشیده شود سپس مرغ ریش ریش شده را به همراه فلفل دلمه نگینی شده و ادویه ها و نمک اضافه می کنیم مواد را کنار گذاشته تا خنک شود.

مرحله سوم ( پیچیدن خمیر پیراشکی )

پف خمیر را گرفته و به ضخامت نیم سانت کاتر بزنید سپس مواد میانی را مرکز خمیر ریخته و مقداری پنیر پیتزا روش بریزید و مانند شکل بپیچید :

طرز تهیه پیراشکی مرغ

مرحله سوم ( پخت پیراشکی مرغ)

وقتی پیراشکی ها حاضر شدند می توان یا داخل روغن و یا داخل فر آن را تهیه کرد.

روش اول : داخل شیر جوش روغن ریخته تا داغ شود سپس پیراشکی را داخل روغن داغ سرخ می کنیم و روی دستمال گذاشته تا روغن اضافی آن گرفته شود.

روش دوم : پیراشکی ها را با یک عدد زرده تخم مرغ و شیر رومال کنید به دلخواه کنجد بپاشید و در فر بمدت 30 دقیقه در دمای 180 درجه قرار بدید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های پیراشکی مرغ

  • اگر زمان کافی برای پخت مرغ را ندارید سینه را به فیله ریز خرد کنید و استفاده کنید.
  • از قالب های پیراشکی نیز می توان استفاده کرد.
  • اگر می خواهید غذای رژیمی داشته باشید پنیر را حذف کرده و از روش دوم برای پخت استفاده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: